Berlínský palič dopaden, auta na ulicích ale hoří dál

Berlín - Berlínská policie zadržela sedmadvacetiletého muže, který má na svědomí požáry 102 automobilů v hlavním městě, k nimž došlo během letošního léta. Berlín se potýká se stále nekončící sérií nočních žhářských útoků na vozidla, které vyšetřovatelé přisuzují levicovým radikálům a vandalům. Zatčený mladík se přiznal, že z „čiré frustrace“ podpálil 67 aut a dalších 35 plameny poškodily. Škody, které jím doznané požáry napáchaly, se vyšplhaly do milionů eur. Hrozí mu za to nejméně deset let vězení.

Nezaměstnaný André H. podle policie požáry zakládal od 7. června do 27. srpna a za cíl si vybíral výhradně vozy značek Audi, Mercedes a BMW. Na jeho stopu vyšetřovatele přivedly záběry z bezpečnostních kamer v autobusech a ve stanicích metra, podle nichž se vždy nacházel poblíž místa činu.

Zadlužený muž podle nich s podpalováním aut na konci srpna přestal, když sehnal práci. Při jeho řádění skončil v plamenech také jeden obytný dům a zařízení pro seniory. V obou případech museli hasiči obyvatele evakuovat, nikomu se však nic nestalo.

Vyhráno ale Berlíňané zdaleka nemají, žhářské útoky pokračují. V noci na dnešek v Berlíně hořelo dalších osm aut. Od počátku roku bylo v německé metropoli podle policejních údajů podpáleno přes 340 vozidel a dalších zhruba 130 požáry poškodily. Do boje proti nočním žhářům nasadila berlínská policie posily ze spolkové policie i vrtulníky s termokamerami.