V Thajsku budou povodňové prázdniny

Bangkok - Záplavy, které v posledních týdnech trápí Thajsko, začaly pronikat na severní stranu mezinárodního letiště Don Muang. Informovaly o tom dnes místní úřady, podle nichž nejméně jedna z místních leteckých společností už zastavila vnitrostátní lety. Kvůli záplavám dnes vláda vyhlásila na období 27. až 31. října speciální „povodňové prázdniny“ ve 21 provinciích včetně Bangkoku. Zatím nebylo rozhodnuto, zda na toto období budou uzavřeny také banky a finanční trhy.

Mluvčí letiště Don Muang potvrdil, že voda pronikla do severní sekce letiště. Uvedl ale, že startovací a přistávací dráhy zasaženy nebyly a všechny další lety jsou provozovány normálně.

Úřady dnes znovu vyzvaly obyvatele Bangkoku, aby se připravili na možný postup povodní, které hlavní město ohrožují už druhý týden. Tři severní čtvrti Bangkoku jsou částečně zaplavené a armáda staví hráze, aby ochránila před vodou další části města.

V pondělí večer guvernér Bangkoku vydal povodňové varování pro čtvrť Bang Pchlad, která leží západně od řeky Čao Pchraja a je poblíž komerčního srdce hlavního města. „Chtěl bych požádat obyvatele čtvrti Bang Pchlad, aby přesunuli cennosti a další majetek na vyšší místa kvůli vlastní bezpečnosti,“ řekl guvernér Sukhhumpchand Paribatra. Ve čtvrti Bang Pchlad jsou také obchody, školy a nemocnice.

Nejhorší záplavy, jaké Thajsko postihly za více než pět desetiletí, už si vyžádaly nejméně 366 obětí a postihly na 2,5 milionu lidí. Severně od hlavního města byly zaplaveny celé provincie a s nimi řada průmyslových podniků. Dočasně bez práce se ocitlo nejméně 640 000 lidí. Provoz v Thajsku musely přerušit například i velké japonské firmy Toyota Motor, Sony a Nikon.