Iveta Radičová už na březnové volební kandidátce nebude

Bratislava - Iveta Radičová nebude kandidovat v předčasných březnových parlamentních volbách a chce se postupně stáhnout z vysoké politiky. Kandidaturu na prezidentku v roce 2014 nicméně zcela nevyloučila. Dosluhující slovenská premiérka to dnes prohlásila na tiskové konferenci po jednání vedení Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany (SDKU-DS). Dostala dnes ale od hlavy státu pověření vést odstupující vládu až do březnových voleb.

Radičová prozatím zůstává v křesle místopředsedkyně SDKU-DS, tento post chce ale nabídnout na kongresu strany. Ten se musí konat do šesti měsíců od parlamentních voleb. Premiérka také nevyloučila, že by se v roce 2014 mohla ucházet o post hlavy státu. Prohlásila ale, že takové úvahy jsou zatím předčasné, nyní se chce vrátit ke svému civilnímu životu. Ministr zahraničí a šéf SDKU-DS Mikuláš Dzurinda by kandidaturu Radičové do parlamentu uvítal, ale její rozhodnutí respektuje.

0Iveta Radičová:

Do voleb v roce 2010 jsem vstupovala s heslem Spolu to dokážeme. (…) Nyní si musím na otázku, zda to spolu dokážeme, odpovědět: „Myslím, že ne.“


Radičová také krátce připomněla, co se jejímu kabinetu podařilo učinit a že usilovala o povznesení politické kultury v zemi. Dodala mimo jiné, že chod státu zlevnil o devět procent ročně a že se podařily zavést elektronické aukce a zveřejňování smluv na internetu.

Přívětivější a hlavně důvěryhodnější tvář bude straně podle analytiků před volbami chybět. Navzdory tomu, že Radičová působila často jako sólový hráč, své SDKU-DS uměla získat politické body; bez ní půjde strana o hodně dolů.

Radičová dovede vládu do voleb

Prezident Ivan Gašparovič dnes formálně premiérku odvolal a pověřil ji vykonáváním působnosti předsedkyně vlády až do jmenování nové vlády. Umožnila mu to novela ústavy, kterou minulý týden schválil parlament. Kabinet v současném složení by tak měl dovládnout až do předčasných voleb, které se uskuteční 10. března 2012. Prezident chce být s Radičovou v častém kontaktu, protože podle ústavy musí na činnost kabinetu pracujícího v odstoupení více dohlížet.

SDKU-DS se dnes dohodla na primárkách, které se uskuteční 12. listopadu. Z nich má vzejít lídr, který povede stranu do volebního souboje. Dzurinda o tento post zájem projevil. Termín na podání přihlášek do primárek je druhý listopad.

Kabinet Radičové padl v polovině října, kdy parlament neschválil záchranný fond eurozóny. Hlasování totiž vláda spojila s vyslovením důvěry. Eurofond poslanci schválili o několik dní později za podpory opozičních socialistů, kteří souhlas podmínili předčasnými volbami.

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Reportáž Olgy Bakové

Události 25.10.

Komentář Milana Žitného

Brífink Ivety Radičové a telefonát Olgy Bakové

Telefonát Olgy Bakové