USA zlikvidovaly poslední jadernou bombu typu B53

Amarillo (USA) – Američtí armádní specialisté v úterý zlikvidovali poslední jadernou bombu typu B53, která byla v době studené války nejsilnější nukleární zbraní Spojených států. B53 měla sílu devíti megatun TNT a byla tak zhruba 600krát silnější než bomba, kterou Američané svrhli v roce 1945 na Hirošimu.

Bomby typu B53 se zařadily do amerického jaderného arzenálu v roce 1962. Nálože o váze pěti tun byly sestrojeny s cílem zničit zařízení ukrytá hluboko pod zemským povrchem. Jejich nosičem byly bombardéry B-52 a bombu o velikosti malé dodávky k zemi neslo pět padáků tak, aby lehce přistála na určený cíl a svým výbuchem pak simulovala zemětřesení.

Thomas D'Agostino, šéf amerického úřadu pro jadernou bezpečnost

„Zničením (této bomby) se svět stal bezpečnějším místem.“


První bomby typu B53 byly zlikvidovány v 80. letech, značné množství ale v americkém arzenálu zůstalo až do roku 1997, kdy byly všechny vyřazeny. Od té doby byly postupně likvidovány ve speciálně zařízené továrně nedaleko texaského Amarilla. Technici zde oddělovali roznětku bomby - výbušniny o váze 136 kilogramů - od jaderného materiálu, který byl později zneškodněn samostatně.   

Šéf amerického úřadu pro jadernou bezpečnost Thomas D'Agostino označil likvidaci poslední bomby tohoto typu za významný milník v jaderném odzbrojování, k němuž v roce 2009 vyzval při pražském projevu prezident USA Barack Obama.