Srbští policisté zatkli 17 lidí po útoku na ambasádu USA

Bělehrad - Srbská policie dnes pozatýkala 17 lidí v rámci zátahu proti radikálním islamistům v souvislosti s pátečním útokem na americké velvyslanectví v sousední Bosně. Podle srbských sdělovacích prostředků policie posílila bezpečnostní opatření kolem amerického velvyslanectví v hlavním městě Bělehradu. Několik razií provedly i bosenské úřady.

„V Bosně byly na několika místech provedeny razie a výslechu se podrobila řada osob, které mají podle všeho vazby na útočníka,“ oznámil novinářům bosenský ministr bezpečnosti Sadik Ahmetović. Dodal, že bosenští vyšetřovatelé spolupracují se srbskými kolegy.

Páteční střelba na velvyslanectví, která se odehrála za bílého dne, ochromila centrum Sarajeva. Nakupující utíkali do úkrytů, zatímco střelec rázoval po ulici a pálil na budovu ambasády, dokud ho nezranil policejní ostřelovač. Muž byl poté zatčen. Při útoku byl zraněn také jeden policista a několik kulek zasáhlo zeď komplexu velvyslanectví.

Do vyšetřování včerejšího incidentu už byli zapojeni američtí agenti FBI. Bosenský prokurátor Dubravko Čampara se dnes střelcem sešel. Žádné podrobnosti o jeho motivech ale s odkazem na neskončené vyšetřování odmítl sdělit.

Srbská policie dnes provedla zátahy v několika městech jihozápadního Srbska včetně převážně muslimského Noviho Pazaru, odkud třiadvacetiletý útočník pocházel. Policie při zátahu zabavila také mobilní telefony a počítače zadržených, radikální literaturu a téměř 2000 kompaktních disků.

„Dnes v pět hodin ráno zahájila policie akci proti extremistickému islámskému vahhábskému hnutí ve městech Novi Pazar, Sjenica a Tutin,“ informoval srbský ministr vnitra Ivica Dacic.

/*json*/{"map":{"lat":43.16111586766,"lng":20.599365234375,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":43.151097808181,"lng":20.541687011719,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Vahhábismus se na Balkáně rozšířil zejména v 90. letech minulého století, v době válek v bývalé Jugoslávii, jedná se o striktně ortodoxní větev islámu. Dnes vahhábité patří mezi adepty takzvané bílé al-Káidy. To jsou muslimové se západními rysy, kteří se mohou lépe začlenit do evropských a amerických měst a hrozit teroristickými útoky.


O oblast kolem Novi Pazaru se přitom již dříve srbské úřady zajímaly a provedly zde zátahy proti extremistům. V roce 2007 existovalo podezření, že je zde ukryt tréninkový tábor „teroristů“, policisté tehdy zabavili množství trhavin, granátů a automatických pušek.