Peking zbrojí proti teroristům, přijal nový zákon

Peking - Čínská vláda dnes přijala nový zákon, který dává jasnou právní definici terorismu. Cílem zákona je posílit domácí i mezinárodní boj proti teroristickým činům a lidem, kteří je páchají. Definuje mimo jiné i to, jak by se s ním bezpečnostní síly měly vypořádat a dává vládě pravomoc veřejně jmenovat osoby, které z terorismu podezírá a zmrazit jejich majetek.

„Naše země čelí skutečné hrozbě teroristických aktivit a tento boj bude dlouhý a složitý. Den co den je čím dál tím naléhavější,“ upozornil právní činitel Li Wej-šou. Nový zákon podle jeho slov také napomůže mezinárodní účasti Číny v boji proti těm, kdo užívání teroru podporují.

Čínská úprava totiž předpokládá vytvoření seznamu teroristických organizací a teroristů a jeho pravidelnou aktualizaci, a rovněž dovoluje zmrazení účtů teroristických organizací a teroristů poté, co bezpečnostní orgány zveřejní jejich jména.

Co Peking považuje za terorismus?

Teroristický čin je v zákoně definován jako: aktivita zaměřená na zastrašení či vydírání státních orgánů a mezinárodních organizací prostřednictvím násilí, sabotáže či hrozby.

Teroristický čin poškozuje nebo má za cíl poškodit společnost tím, že vede ke ztrátám na životech, ekonomickým ztrátám, ničení veřejného majetku a porušování veřejného pořádku.

Za terorismus je považováno také podněcování k takovýmto činům a jejich finanční či jiná podpora.


Čína dlouhodobě prohlašuje, že čelí hrozbě organizovaného terorismu ze strany radikálních muslimských skupin ze severozápadní Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Kritici nicméně namítají, že pravým důvodem protivládních činů v tomto regionu je expanzivní hospodářská politika Pekingu a potlačování kulturních a náboženských svobod ze strany centrální čínské vlády.