Exprezident Brazílie Lula da Silva má rakovinu hrtanu

Brasília - Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva trpí rakovinou hrtanu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na kliniku v Sao Paulu. Diagnóza tak vyvolává pochyby o Lulově politické budoucnosti, zejména o jeho návratu do čela státu. S rakovinou se léčila také Lulova předchůdkyně, nynější prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová.

Šestašedesátiletý Lula zastával funkci prezidenta v letech 2003 až 2010. V zemi je mimořádně populární, jeho vláda byla ve znamení silného ekonomického růstu, kdy se přes 20 milionů Brazilců vyšvihlo z chudoby do střední třídy. Sám Lula pochází z chudé rodiny. Prezidentský úřad opouštěl s 87procentní podporou veřejnosti.

Lulovo zdraví by mohlo ohrozit jeho možný návrat do čela státu. V zemi se totiž spekuluje, že by se v roce 2014 mohl ucházet o křeslo prezidenta, pokud by se jeho politická chráněnka Rousseffová rozhodla nekandidovat.

Exprezidenta nyní čeká chemoterapie, které se podle místního tisku podrobí na stejné klinice v Sao Paulu, kde se léčila z rakoviny také současná brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, než se letos v lednu ujala úřadu hlavy státu.

Rakovinou trpěl také kontroverzní venezuelský prezident Hugo Chávez. Původně se měl léčit také ve specializované nemocnici v Sao Paulu, nakonec však odjel na spřátelenou Kubu. V polovině října po prodělaných čtyřech cyklech chemoterapie prohlásil, že chorobu překonal.