Jako ze špionážního filmu: FBI zveřejnila záběry ruských agentů

New York - Americká FBI zveřejnila videa ze sledování sítě ruských agentů zatčených loni. Je na nich vidět, jak si předávají informace, či ve státě New Jersey vykopávají peníze za odměnu. Případ loni vzbudil velkou mezinárodní pozornost zejména kvůli pohledné špionce Anně Champanové, která se později v Rusku stala celebritou. Deset agentů bylo vyměněno za čtyři jiné Rusy, kteří byli již dříve odsouzeni kvůli údajné špionáži pro Západ. Šlo o největší výměnu od konce studené války. Jedenáctému agentovi se podařilo uprchnout.

FBI síť vyzvědačů pozatýkala loni na konci června, sledovala je deset let. K operaci také úřad na základě zákona o svobodném přístupu k informacím po žádosti médií uveřejnil více než 1 000 dokumentů - byť značně cenzurovaných.

Chapmanovou a dalších deset ruských „spících agentů“ v USA prozradil Američanům bývalý agent ruské rozvědky Alexandr Potějev. Letos jej v nepřítomnosti vojenský soud v Moskvě odsoudil k 25 letům vězení. Potějev ze země uprchl a dnes žije zřejmě v USA.

Chapmanová na jednom z videí komunikuje s tajným agentem FBI, který se vydává za zaměstnance ruského konzulátu. Řeší s ním potíže s počítačem. Chapmanová prostřednictvím soukromých bezdrátových sítí ze svého laptopu předávala v OSN informace ruským činitelům.

Na jiném videu je vidět Rus Christopher Metsos, který se vydával za Kanaďana a údajně špiony vyplácel, jak na zastávce metra v newyorské čtvrti Queens přebírá oranžovou tašku s penězi. Další den peníze mimo město zakopává do země. FBI je vykopala o několik týdnů později, vyfotila jako důkaz a zase zahrabala. Jak ukazuje další z videí, dva ruští špioni si pro peníze přijeli až za dva roky.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Metsos je stíhán na útěku a má se za to, že je v Rusku. Po zatčení ruských špionů v USA byl zadržen na Kypru, záhadně ale zmizel. Stejně jako ostatní vyzvědači, jejichž úkolem bylo pod novými identitami infiltrovat americkou politiku, pracoval pro ruskou tajnou službu FSB, která je nástupkyní KGB. „Byli jste vysláni do USA na dlouhodobou služební cestu,“ stojí v jedné depeši, kterou FBI dešifrovala. „Vaše vzdělání, bankovní účty, automobil, dům - všechno slouží jedinému cíli: splnit vaši hlavní misi, jíž je vyhledávání a rozvíjení vztahů s politickými kruhy v USA a zasílání informací o nich,“ píše se v ní dále.

video platformvideo managementvideo solutionsvideo player

video platformvideo managementvideo solutionsvideo player