S kriminalitou v Bogotě chce zatočit bývalý partyzán

Bogota – Novým starostou kolumbijské Bogoty se stal Gustavo Petro, bývalý člen levicové ozbrojené skupiny M-19. Někdejší partyzán se tak stane po prezidentovi druhým nejmocnějším mužem v zemi. Kampaň poznamenala obrovská vlna násilí. Samotného hlasování se nedožilo 41 kandidátů.

Zamlada Petro schovával zbraně kumpánů, kteří vedli krvavé útoky na kolumbijské úřady. Patřil k jedné z nejagresivnějších levicových skupin M-19. Za to si odseděl dva roky ve vězení. Pak se Petro přesunul z bitevní do politické arény. Voliči do něj vkládají naději, že vymýtí korupci a násilí. „Žádná korupce u politických stran. Lidi chtějí, aby jejich zvolení zástupci byli zcela nezkorumpovaní,“ prohlašuje Petro.

Gustavo Petro: „Bogota řekla ANO smíření a míru.“


Volby v Kolumbii
Volby v Kolumbii

Právě Petro pomohl odhalit velký korupční skandál, kvůli kterému skončil bývalý starosta metropole za mřížemi. Po jeho udání rozpletla policie síť vazeb politiků na pravicová komanda smrti. Bývalý povstalec přitom nešetří ani levicovou stranu vleklého konfliktu - nechvalně proslulé jednotky FARC.

Násilnosti se nevyhnuly ani divoké předvolební kampani. „Existují lidi na hraně zákona, kteří fyzicky napadali lidi, aby volili jejich kandidáta,“ popisuje obyvatel jedné z kolumbijských vesnic. Čtyřicet jedna uchazečů o místo radních dokonce někdo během kampaně zavraždil. Podezření padá hlavně na levicové ozbrojence, kteří zatím nesložili zbraně, a drogové kartely.