Afrika jezdí ode dneška dvojím metrem

Alžír - V alžírské metropoli dnes zahájilo provoz nové metro. Alžír je tak prvním městem v severozápadní Africe a po egyptské Káhiře teprve druhým na celém kontinentu, které metro má. Nová 8,5kilometrová trasa se stavěla tři desetiletí, má deset stanic a měla by ulevit metropoli sužované dopravními zácpami. Plánuje se rozšíření trasy a také další linka: do roku 2020 by délka tras podzemní dráhy měla činit 40 kilometrů.

Čtrnáct souprav o šesti vagonech bude v provozu od 05:00 do 23:00. Provoz metra má zajišťovat 400 pracovníků společnosti RAPT-Al-Džazajr, která má ze 100 procent francouzský kapitál. Bezpečnost má zajišťovat 400 policistů. Stavba metra byla dvakrát přerušena; z finančních důvodů v 80. letech a v 90. letech kvůli občanské válce v zemi. Projekt vyšel zatím na 1,2 miliardy dolarů (asi 21,3 miliardy Kč).

Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika (vlevo) byl prvním pasažérem nového metra
Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika (vlevo) byl prvním pasažérem nového metra

Nové metro dnes za účasti ministrů vnitra a dopravy do provozu uvedl prezident Abdal Azíz Buteflika, který se stal také prvním pasažérem. Veřejnost se bude moci poprvé svézt v úterý. Jednotlivé jízdné má stát 50 dinárů (asi 12 Kč). Média částku kritizovala, pro některé domácnosti je prý přemrštěná. Ministr dopravy ale upozornil, že v rámci měsíčního jízdného bude cena jednotlivé jízdenky nižší o asi 15 dinárů. Nákupní cena jízdného je ve skutečnosti 84 dinárů (20 korun), cenu dotuje stát.