Fukušima má další problém

Tokio - V poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima technici zjistili radioaktivní plyn, který může souviset se štěpením. To by mohlo ukazovat na problém s jedním z reaktorů. Technici proto z bezpečnostních důvodů do místa vhánějí kyselinu boritou.

Plyn ze zmíněného reaktoru obsahuje radioaktivní xenon, který by mohl být vedlejším produktem nečekaného jaderného štěpení. Zaznamenaný izotop xenonu má poločas rozpadu pět dní, takže je podle odborníků zřejmé, že vznikl teprve nedávno. Chladicím systémem je proto do zařízení od úterka čerpána kyselina boritá, která se používá ke kontrole nukleárních reakcí. Ke zmíněnému protiopatření elektrárna přistoupila, ačkoli není jasné, zda štěpení skutečně nastalo.

Provozovatel zničeného komplexu společnost TEPCO tvrdí, že teplota v reaktoru, tlak a radiace nevzrostly. Mluvčí společnosti prohlásil, že zjištění plynu zřejmě nepředstavuje závažný problém.

„Je možné, že se v reaktoru stále vyskytují volné neutrony a vyvolávají jadernou reakci,“ řekl deníku The Wall Street Journal japonský odborník Satoru Tanaka. Podle něj ale objevení xenonu neznamená, že by došlo k dalšímu roztavení reaktorového jádra.

Nejnovější problém se týká reaktoru číslo dvě. Během březnového zemětřesení a následné přívalové vlny tsunami byla dvojka spolu s reaktory jedna a tři poškozena. Zaznamenáno bylo rovněž tavení palivových tyčí v reaktorech. Zbývající tři reaktory byly kvůli údržbě ještě před nehodou odstaveny.

Z poškozené elektrárny doposud uniká radiace. Největší jaderná katastrofa od havárie elektrárny v Černobylu v roce 1986 přiměla japonské úřady k prověrce ostatních reaktorů. Dočasná odstávka působí problém s dodávkami elektřiny, protože Japonsko, chudé na energetické zdroje, je na atomové energii závislé.