Časopis si dělal legraci z islámu. Redakci vypálili

Paříž - Neznámí útočníci podpálili v noci na dnešek pařížské kanceláře satirického časopisu Charlie Hebdo, který si v posledním čísle dělal legraci z islámu. Při žhářském útoku nebyl nikdo zraněn. Podle policie ale požár způsobil značné škody. Policie informovala, že útočníci asi hodinu po půlnoci vhodili do kanceláře zápalnou láhev. Požár pak zničil velkou část vybavení redakce.

„Zdi zůstaly stát, ale nefunguje elektřina a nejsou tu počítače ani další věci, které potřebujeme k práci,“ zoufá si Stéphane Charbonnier, šéfredaktor Charlie Hebdo. Útočníci napadli také internetové stránky časopisu. Dnes ráno na nich byl obrázek mešity a nápis „není jiného boha kromě Alláha“.

Časopis vydal své poslední číslo jako zvláštní vydání u příležitosti vítězství islámské Strany obnovy v tuniských volbách. Jako šéfredaktor čísla byl uveden muslimský prorok Mohamed a časopis vyšel pod názvem Charia Hebdo, který poukazoval na islámské právo šaría.

Na první straně časopisu byl obrázek evidentně radujícího se proroka s těmito slovy: „Sto ran, jestli nebudete mrtví smíchy!“ Číslo pak obsahovalo mimo jiné „Mohamedův úvodník“ s titulkem Předkrm halal. Na poslední straně byla kresba znázorňující Mohameda s červeným klaunským nosem a slovy: „Ano, islám a humor jdou k sobě“.

Levicový týdeník Charlie vytvořili v roce 1970 redaktoři jiného časopisu, zakázaného za zesměšňování tehdy pár dnů zemřelého prezidenta de Gaulla. Často si utahuje z náboženství a zdaleka nejen z islámu. V roce 2006 čelil žalobě francouzských muslimských organizací za to, že přetiskl dánské karikatury proroka Mohameda. Soud ale vyhrál. "Budeme pokračovat v práci jako dosud. Nevezmeme zpět nic, co jsme řekli nebo udělali, říká po dnešku šéfredaktor.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka