Nejmocnějším mužem světa je podle Forbesu Obama

New York - Americký prezident Barack Obama vystřídal čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa na prvním místě v seznamu nejmocnějších lidí světa za rok 2011, který sestavil časopis Forbes. Druhou příčku obsadil ruský premiér Vladimir Putin, který znovu kandiduje na prezidenta. Čínský prezident Chu, který organizuje postupné předání moci v Číně, skončil na třetím místě. Nejvlivnější ženou světa v něm zůstává německá kancléřka Angela Merkelová, která obsadila čtvrté místo ve výročním hodnocení.

Obama sice doma ztrácí popularitu v době stabilně vysoké nezaměstnanosti, body však získal na mezinárodní scéně. Jeho vliv stoupl především po zabití šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina a libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Sám bin Ládin ještě loni v žebříčku 70 nejmocnějších lidí planety figuroval na 57. pozici.

Na páté příčce Forbesu skončil zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Podíl na tom nese vakcína proti malárii, kterou podporuje jeho nadace a která nedávno absolvovala důležité klinické testy. Šestou příčku žebříčku obsadil saúdskoarabský král Abdalláh. Sedmadvacetiletý zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg se z loňského 40. místa posunul rovnou na devátou pozici. „Co se CIA nepodařilo udělat za 60 let, zvládl Zuckerberg za sedm: dozvědět se, co si myslí, čte a poslouchá 800 milionů lidí,“ napsal časopis.

Deset nejmocnějších lidí světa podle časopisu Forbes:

 1. Barack Obama (prezident USA)
 2. Vladimir Putin (premiér Ruska)
 3. Chu Ťin-tchao (prezident Číny)
 4. Angela Merkelová (kancléřka Německa)
 5. Bill Gates (spolumajitel Nadace Billa a Melindy Gatesových)
 6. Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd (král Saúdské Arábie)
 7. Benedikt XVI. (papež)
 8. Ben Bernanke (předseda Rady guvernérů FED)
 9. Mark Zuckerberg (zakladatel sociální sítě Facebook)
10. David Cameron (premiér Velké Británie)


Forbes při určování pořadí bere v potaz několik různých faktorů, například, jak velké množství ostatních lidí daná osoba ovlivňuje, zda má na starosti relativně velké finanční zdroje či zda se její moc uplatňuje ve více oblastech.