Pohřbí německá důkladnost moderní umění?

Dortmund – Uklízečka v dortmundském muzeu Ostwall v dobré víře smyla část uměleckého díla nazvaného Když začne prosakovat strop. Podle muzea dílo nelze opravit, bylo ale pojištěné. Jde o trvalou zápůjčku od už zesnulého umělce Martina Kippenbergera. Základ tvoří konstrukce dřevěných desek. Dole uprostřed se až dosud nacházel gumový žlábek s bílým flekem od vápna. Právě ten ale agilní uklízečka s typickou německou důsledností vydrhla, ačkoli byl nedílnou součástí díla.

Uklízečky přitom absolvovaly podrobné školení, jak se o umělecká díla starat. Umělecké instituce v Porýní už mají s příliš horlivými uklízečkami své zkušenosti. V roce 1986 se stal v Düsseldorfské akademii umění obětí úklidu Mastný kout, jehož autorem byl německý moderní umělec Joseph Beuys. Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko tehdy škodu odhadla na 40 tisíc marek.

/*json*/{"map":{"lat":51.513323045816,"lng":7.4721729755402,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/