Obětí britských odposlechů bylo bezmála šest tisíc

Londýn - Obětí telefonických odposlechů ze strany britského listu News of the World bylo 5795 atento počet se ještě může zvyšovat. S odvoláním na výsledky pokračujícího vyšetřování skandálu to uvedla britská policie. Dosud se hovořilo o zhruba 4000 odposlouchávaných osobách. Oběti telefonických odposlechů mohou nyní požádat o odškodnění. Podle agentury AP je k tomu vyzvala společnost News International mediálního magnáta Ruperta Murdocha, které již zrušený bulvární nedělník patřil.

Odposlechová aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření a vyšetřování, které vedlo k uzavření News of the World a k řadě propuštění. Demisi podali i dva čelní představitelé londýnské policie.

Aféra propukla v roce 2007, kdy byl za špehování hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen jeden soukromý detektiv a jeden reportér. Vedení společnosti News International mediálního magnáta Ruperta Murdocha tehdy tvrdilo, že šlo o samostatnou iniciativu jednoho člověka. Začátkem letošního července se ale ukázalo, že redakce nechala odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové.

Společnost teď oznámila, že oběti odposlechů mohou požádat o odškodnění. Na svých internetových stránkách umístila formulář k podání žádosti, kterou mají poslat všichni lidé, kteří se cítí být oběťmi odposlechů. Soudce Gray ujistil, že bude dbát na spravedlnost procesu a práva žadatelů.