Palestina ztrácí podporu

New York – Palestina ztrácí podporu pro přijetí za plnohodnotného člena OSN. Tvrdí to diplomatický zdroj z OSN, podle kterého se Velká Británie, Francie a Kolumbie chystají zdržet hlasování v Radě bezpečnosti. Proti je taky Německo. Palestinci doufali, že svou žádostí dostanou do izolace Spojené státy. Ty už od samého začátku prohlašovaly, že budou hlasování vetovat.

Británie, Francie a Kolumbie se hodlají v Radě bezpečnosti OSN zdržet hlasování o přijetí Palestiny do OSN. I když to oficiálně žádná z těchto zemí neoznámila, podle serveru BBC o tom už hovoří diplomaté OSN. 

RB OSN je patnáctičlenná a k přijetí nového člena OSN je zapotřebí devět hlasů. Žádný z pěti stálých členů ale nesmí návrh vetovat. Spojené státy už dříve avizovaly, že žádost shodí se stolu. 

Palestinské vedení je rozhodnuto požádat radu o hlasování i v případě, že většinu nebudou mít jistou. Předpokládá se, že to učiní, až ustavený výbor vydá závěrečnou zprávu o svém jednání o palestinské žádosti. Má ji předložit koncem příštího týdne.