Ruští nacionalisté vyšli do ulic

Moskva – Na úředně povolené akci s názvem Ruský pochod demonstrovalo v Moskvě několik tisíc nacionalistů, kteří pod hesly „Rusko Rusům“ a „Dnes imigranti, zítra okupanti“ protestovali proti přistěhovalcům z Kavkazu a Střední Asie v rámci Dne národní jednoty. Experti varují, že míra podpory nacionalistických myšlenek v ruské společnosti setrvale roste a etnické napětí v zemi hrozí přerůst v otevřený konflikt.

V Rusku se dnes demonstruje za národní jednotu k uctění památky Kuzmy Minina a Dmitrije Požarského, kteří v roce 1612 pozvedli pluky ruských dobrovolníků do boje za osvobození Moskvy od polských uchvatitelů. Jejich památky se ale na řadě míst zmocnily skupiny ruských nacionalistů. V Moskvě se dnes několikatisícový dav nacionalistů shromáždil v dělnické čtvrti Ljublino, kde svůj „Ruský pochod“ organizují každoročně. „Ruská krajní pravice ten svátek pojímá jako hlavní příležitost, jak se prezentovat před veřejností,“ řekl Martin Laryš, autor několika studií o ruské krajní pravici. 

Nikolaj, účastník Ruského pochodu:

„Musíme se bránit hrozbám migrace a islámu. To je velké nebezpečí nejen pro naši zemi, ale i pro celý svět.“


Z obavy před nepokoji oblast obsadila policie, která už počátkem týdne preventivně zadržela a později propustila vůdce ruských extrémních nacionalistů Dmitrije Ďomuškina. „Nátlak ze strany státní moci probíhá, vedou proti mně vyšetřování za údajné porušení tří různých paragrafů. Doporučovali mi, ať sem dnes nechodím, hrozili zatčením, ale mám tu své povinnosti,“ prohlásil Ďomuškin. Hůře zřejmě dopadl jeho blízký spolupracovník a bezprostřední organizátor Ruského pochodu v Moskvě Konstantin Krylov. Už ráno ho údajně v jeho bydlišti zadrželi tajní policisté a odvezli na neznámé místo.

Alexandr Verchovskij, ředitel analyticko-informačního centra Sova:

„Nejde o to, že by radikálně naladěných lidí bylo nějak hodně, možná ani nepřibývají, ale zato setrvale roste podpora myšlenek, které hlásají, mezi obyčejnými lidmi. A to je ten hlavní problém.“


Pochody nacionalistů se uskutečnily i v řadě dalších ruských měst, jen v několika z nich se podařilo je soudně zakázat. V sibiřském Tomsku radnice pochod zakázala s odvoláním na chybně vyplněný ohlašovací formulář. Pokud by ruští nacionalisté mohli poslat do prosincových parlamentních voleb svou vlastní stranu, získala by podle nedávného průzkumu veřejného mínění druhý největší počet hlasů, hned po kremelské straně Jednotné Rusko. 

Ruští nacionalisté
Ruští nacionalisté

Den národní jednoty měl i svou oficiální podobu

Prezident Dmitrij Medvěděv a premiér Vladimir Putin navštívili Nižnij Novgorod, kde položili květy u pomníku Minina a Požarského a navštívili místní automobilku. Hlavní vládní strana Jednotné Rusko uspořádala v Moskvě mítink za účasti 10 tisíc svých stoupenců. Podle ruského listu Pravda neslo shromáždění všechny známky blížících se parlamentních voleb.

Svátek ruské národní jednoty před šesti lety nahradil zrušené oslavy bolševického převratu z roku 1917, které dlouhá desetiletí připadaly na 7. listopad. Den volna Rusové ochotně přijali, nicméně národní idea nového svátku se příliš neuchytila. Podle průzkumu společnosti VCIOM, o němž dnes informoval moskevský rozhlas, přes 90 procent lidí název svátku nezná a 86 procent neví, proč byl vyhlášen. Vysoké procento dotázaných podle průzkumu stále oslavuje výročí Leninovy revoluce.