Řecko vybírá premiéra. Nové volby budou 19. února

Atény - Řecký premiér Jorgos Papandreu a šéf pravicové opozice Antonis Samaras by dnes měli oznámit jméno nového premiéra, který povede přechodnou vládu. Papandreu se o tento post již ucházet nechce. Média spekulují hlavně o bývalém místopředsedovi evropské centrální banky Lucasi Papadimosovi. Hlavní řecké politické strany se mimo jiné dohodly na tom, že nové volby se budou konat 19. února.

Papandreu se Samarasem v neděli oznámili, že se „v zásadě“ dohodli na přechodné vládě, jejímž úkolem bude zajistit splnění podmínek pro přijetí záchranného balíku EU a dovést zemi k předčasným volbám. Ty se mají konat 19. února. Jméno by mělo padnout po schůzce svolané prezidentem Karolosem Papuliasem.

Nového ministerského předsedu vyberou na společné schůzce lídři řeckých politických stran. Hlavní slovo bude mít opoziční Nová Demokracie a vládní Pasok. Dvě menší levicové strany už se nechaly slyšet, že na schůzku svolanou prezidentem nedorazí. Média zatím spekulují hlavně o bývalém místopředsedovi evropské centrální banky - Lucasi Papadimosovi.

Únorový termín voleb by měl koaliční vládě poskytnout dostatek času k opatřením, jež sníží jeho dluh. Venizelos se má zúčastnit dnešní schůzky zástupců euroskupiny v Bruselu.

Video Papandreu končí, nastupuje přechodná vláda
video

Papandreu končí, nastupuje přechodná vláda

Papandreova vláda se minulý týden ocitla na pokraji zániku, když ministerský předseda přišel s návrhem uspořádat referendum o tom, zda Řecko vůbec chce od eurozóny půjčky. To u předních unijních politiků vyvolalo zděšení a obdobně reagovaly také trhy v Evropě i v zámoří. Papandreu návrh na referendum musel pod silným vnitropolitickým i mezinárodním tlakem ve čtvrtek stáhnout.

Eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn dnes zároveň zopakoval, že si nepřeje odchod Atén z eurozóny, ale že Brusel musí být připraven na každou možnost. „Vyzvali jsme k utvoření vlády národní jednoty a zůstáváme přesvědčeni, že je to přesvědčivý způsob k obnovení důvěry a splnění závazků,“ prohlásil Rehn.