Vídeň skoncovala s herními automaty

Vídeň – Ve Vídni je čtyřikrát méně hracích automatů než v Praze. Rakouské hlavní město má z toho přitom trojnásobné zisky pro městskou pokladnu oproti české metropoli. I tak ale vídeňská radnice rozhodla, že už neudělí licenci ani na jeden hrací automat. Až vyprší ty stávající, pouliční herny z Vídně zmizí.

Česko vychází ze srovnání s Rakouskem neslavně. Například Praha z víc než 15 tisíc automatů měla loni zisk 409 milionů korun. Vídeň dokáže ze zhruba čtvrtinového počtu přístrojů získat víc než trojnásobný roční výnos. Přesto se ho vzdá. Prosadili to Zelení - koaliční partner sociální demokracie, která loni ztratila absolutní většinu na radnici. 

  • Zisky Vídně z výherních automatů
    Zisky Vídně z výherních automatů zdroj: ČT24
  • Zisky Prahy z výherních automatů
    Zisky Prahy z výherních automatů zdroj: ČT24

„Od 1. ledna 2015 - rychleji to bohužel nejde - nebudou žádné automaty v pouličních provozovnách a restauracích,“ říká David Ellensohn, šéf klubu Zelených na vídeňské radnici. Přístroje zůstanou jen pod přísnou kontrolou ve třech kasinech. „Proti 55 milionům Eur zisku stojí velmi mnoho nákladů - bezpečnostní rizika, mnoho vloupání, terapie, prevence. Stojí to velmi mnoho peněz,“ vysvětluje nové opatření Ellensohn. 

Majitelé heren se snaží zákaz odvrátit. Automaty ve Vídni nenahradí ani takzvané videoloterijní terminály, i když je podobně jako v Česku nekontrolují obce, ale stát. Licenci na ně má jediná firma a ta se zaručila, že proti vůli radnic nebude žádné instalovat. Dnes ve Vídni není ani jeden.