Zmizí Bangkok nadobro pod vodou?

Bangkok - Thajská metropole Bangkok, která je vystavěna uprostřed mokřadů, se pomalu propadá a záplavy nyní sužující město mohou být podle klimatologů předzvěstí jeho zániku. Povodně si dnes v Bangkoku vynutily evakuaci další čtvrti, voda obklopila dva významné průmyslové parky na východě města a přerušila autobusovou dopravu. Záplavy v Thajsku si od července vyžádaly již přes 500 mrtvých.

Nízko položená thajská metropole se nachází pouhých 30 kilometrů severně od břehů Thajského zálivu. Mnozí odborníci předpovídají, že do roku 2050 stoupne hladina moře v zálivu v důsledku globálního oteplování o 19 až 29 centimetrů. Očekává se také zvýšení hladiny řeky Čao Pchraja, která protéká Bangkokem. „Pokud nebudou podniknuty žádné kroky na ochranu města, za 50 let bude většina Bangkoku pod úrovní moře,“ prohlásil thajský klimatolog Anond Snidvongs.

Globální oteplování přitom není jedinou hrozbou pro hlavní město. Bangkok se již řadu let propadá, mimo jiné kvůli agresivnímu odčerpávání podzemních vod s cílem uspokojit rostoucí potřeby místních továren i 12 milionů lidí, kteří v metropoli žijí. V 70. letech Bangkok klesal o deset centimetrů ročně. Toto tempo se díky vládním opatřením na kontrolu odčerpávání podzemních vod údajně podařilo snížit na centimetr za rok. Světová banka přesto předpovídá, že riziko záplav v Bangkoku vzroste do roku 2050 čtyřnásobně.

Thajský klimatolog Anond Snidvongs:

„Pokud obyvatelé metropole chtějí být v suchu 24 hodin denně celých 365 dnů v roce, bylo by možná vhodné vybudovat úplně nové město.“


Dalším důvodem, proč povodně tak tvrdě doléhají na stále rozrůstající se město, je podle vědců právě rychlá urbanizace. „Jak se oblast, která potřebuje ochranu před povodněmi, zvětšuje a zastavuje, voda má stále méně možností, kam se rozlít,“ vysvětlil francouzský vodohospodář Francois Molle. „Bangkok nakonec skončí pod vodou. Otázkou zůstává kdy,“ přednesl Molle katastrofický scénář.

/*json*/{"map":{"lat":13.811409769012,"lng":100.62927246094,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle expertů thajské úřady musejí nyní co nejrychleji vyřešit využívání půdy v Bangkoku a zvážit přemístění továren a průmyslových komplexů do bezpečnějších oblastí. Anebo přesunout celé město.