Letiště v Tripolisu už není jen tankodromem

Tripolis - Libye zprovoznila mezinárodní letiště v Tripolisu – přesně týden poté, co Severoatlantická aliance ukončila své působení v zemi a přestala vymáhat bezletovou zónu, aby ochránila tamní civilisty.

První komerční přistání na tripoliském letišti patřilo Boeingu tureckých aerolinií. „Tripoliské mezinárodní letiště zahájilo mezinárodní provoz. Začali jsme tímto letem z Turecka a další bude z Káhiry,“ popisuje šéf bezpečnosti tripoliského letiště muchlat al Achdar. 

Letiště má nový radarový systém, funguje už i technické zázemí. Je to obrovský kontrast k letošnímu jaru. Z bouřlivé země tudy nejdřív prchaly tisíce cizinců, pak se z ranvejí staly tankodromy. Teď letiště uprchlíky a emigranty znovu vítá v Libyi. Někteří se vracejí po dlouhých desítkách let.

Tanky na letišti v Tripolisu
Tanky na letišti v Tripolisu

„Revoluce 17. února nám dala příležitost svrhnout režim a vrátit se. Podílet se na budování nové Libye a na obnovení takového postavení země, jaké jí ve světě náleží,“ uvedl jeden z cestujících na letišti.

Hlasy hrstky cestujících a jejich blízkých se v zatím prázdných halách rozléhají silnou ozvěnou. V příštích dnech ale na tripoliském letišti čekají – kromě tureckého a egyptského letadla – přílety nejméně z osmi dalších zemí.

Video Na letiště v Tripolisu se vracejí cestující
video

Na letiště v Tripolisu se vracejí cestující