11. 11. má Cheopsova pyramida zavřeno

Káhira - Cheopsova pyramida v egyptské Gíze zůstane v pátek uzavřena pro veřejnost. Důvodem jsou zvěsti o ezoterických oslavách v souvislosti s „tajemným“ datem 11. 11. 2011. Nejvyšší rada pro památky o tom rozhodla poté, co egyptští uživatelé internetu se domáhali toho, aby se slavnosti spojené se zajímavým datem uskutečnily právě v prostoru pyramidy, vysvětlil představitel rady Átif abú Zaháb.

Cheopsova pyramida, největší z těchto staveb v Egyptě, je stará přes 4500 let. Patří k sedmi starověkým divům světa, z nichž se jako jediná zachovala do dnešní doby. Stojí v Gíze nedaleko Káhiry a je jednou z nejnavštěvovanějších památek v zemi na Nilu.

Podle příznivců ezoterismu či numerologie neobvyklé číselné datum může vyvolat neobvyklé události. Tisíce adeptů ezoterismu měly v úmyslu v pátek cestovat třeba přes půl světa, aby právě na pyramidách sledovali obřady a tance.

Řada lidí přisuzuje číslu 11 paranormální vlastnosti, které prý nabízejí spojení s podvědomím. Další v něm vidí mystické vlastnosti, jež jsou podle nich pravidelně spojeny s katastrofami - dokládají to například teroristickými útoky z 11. září 2001 ve Spojených státech.