Tribunál je připraven vyšetřit operace NATO v Libyi

Brusel – Některé členské země NATO se obávají, že mohou být vyšetřovány Mezinárodním trestním soudem (ICC) v souvislosti s nedávnou vojenskou operací v Libyi. Obavu vyvolalo sdělení žalobce ICC Luise Morena-Ocampa, že je připraven prověřit všechna obvinění ze zločinů údajně spáchaných NATO v této arabské zemi.

Aliance hodlá předejít vyšetřování údajných válečných zločinů především tím, že ihned zahájí interní právní posouzení všech incidentů, v nichž při bombardování či jiných akcích sil NATO zahynuli civilisté, uvedli diplomaté, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

Moreno-Ocampo hovořil o vyšetřování možných prohřešků sil NATO v Libyi minulý týden. Neupřesnil, o jaká obvinění jde ani kdo je vznesl. Jen zdůraznil, že bude postupovat nestranně a nezávisle. Jeho úřad se zatím oficiálně zabývá jen zločiny, které spáchali příslušníci libyjského diktátorského režimu, k jehož svržení místní opozicí NATO pomohlo.  

Představitelé NATO vždy tvrdili, že jejich operace v Libyi se uskutečňovaly v rámci mandátu Rady bezpečnosti OSN, která povolila členským zemím aliance přijmout veškerá potřebná opatření k ochraně civilistů a civilních oblastí před útoky sil a přívrženců libyjského diktátorského režimu Muammara Kaddáfího.

Zpráva o bojích bude příští rok

Objevila se však prý obvinění proti NATO a Mezinárodní trestní soud čeká na závěry výboru OSN, který v Libyi vyšetřuje průběh bojů v minulých měsících. Výbor má předložit zprávu v březnu příštího roku. ICC poté zváží, zda povede formální vyšetřování údajných zločinů NATO.

Definice válečných zločinů podle mezinárodních úmluv zahrnuje veškeré ničení civilních cílů, o kterém nelze přesvědčivě tvrdit, že bylo vojensky potřebné. Svědčí o tom řada procesů ohledně konfliktů v Bosně, Chorvatsku i jinde. K ICC se připojilo 120 států včetně všech evropských členů NATO a Kanady, USA však nikoli. NATO také ne, takže případné vyšetřování ICC by se zaměřilo na konkrétní země. Z aliančních zemí se vojensky zapojily do intervence v Libyi především Francie a Británie.