Vedle Egypta a Tuniska možná pojedeme i do Libye

Libye - Přechodná libyjská vláda se snaží nastartovat ekonomiku země. Narozdíl od svrženého režimu hledá i jiné možnosti než těžbu a vývoz ropy. Nově se chce stát vyhledávanou turistickou destinací. A má co nabídnout - od nekonečných pláží po výborně zachovalé antické a římské památky.

Hit středomořské turistické sezóny 2012. Leptis Magna, římské město v Libyi chráněné jako světové kulturní dědictví UNESCEM. Dovolenkářů z ciziny by tu mohlo být jako v Římě u Kolosea - jenže - Kaddáfí jich sem moc nepouštěl.  „Když vejdete dovnitř, je to tak úžasné s těmi krásnými sloupy. Ty jsou velmi zachovalé i se spoustou detailů,“ obdivuje památky belgická turistka Soaade Messoudiová.

Oblast byla osídlena už před třemi tisíciletími. Vzkvétala za Římanů, dodnes tady zůstaly lázně, amfiteátr, triumfální oblouk nebo fórum. Očekávaná návštěvnost je ve stovkách tisíc turistů ročně. Připravují se ale i jiná místa. „Libye bude v budoucnu turistům otevřená. Dřív to bylo velmi komplikované a v posledních měsících turistický průmysl úplně zamrzl. To se ale teď zásadně změní,“ uvedl manažer cestovní kanceláře Mohamed Ben Othman.

Po osmi měsících krvavé občanské války přestala platit omezení pro cestování uvnitř Libye. Do Tripolisu budou pravidelně létat čtyři evropské letecké společnosti. Další, včetně nízkonákladových, se mají přidat v následujících letech, pokud úřady v zemi zajistí bezpečnost. „Má velký potenciál díky dobré poloze, dlouhému pobřeží a samozřejmě infrastruktuře. Bude ale potřebovat nějaký čas na rekonstrukci,“ uvedla ředitelka agentury analyzující turistický ruch Caroline Bremnerová.

Libye má ale dva velmi silné soupeře - Egypt a Tunisko. Obě země letos svrhly autokratické vládce. Získaly sice svobodu, ale ztratily celou turistickou sezónu - cizinci se báli přijet kvůli bezpečnosti. Teď je sousedi Tripolisu chtějí přilákat zpět.