Monti už lobbuje za novou italskou vládu

Řím - Nový italský premiér Mario Monti už pracuje na sestavení nového kabinetu. Dnes zahájil jednání s šéfy dvou parlamentních stran - Jihotyrolské lidové strany (SVP) a separatistické Ligy severu (LN). Monti bude muset přesvědčit především právě šéfa LN Umberta Bossiho, protože jeho poslanci nechtějí nový kabinet podpořit. Monti zatím oficiálně nesdělil, jak dlouho budou vyjednávání o novém kabinetu trvat. Podle předsedy dolní komory italského parlamentu Gianfranka Finiho by se hlasování o důvěře nové vládě mohlo uskutečnit již v pátek

Očekává se, že nový kabinet „národní jednoty“ bude složen převážně z technokratů, jakým je sám Monti. V nové vládě mají být absolutní nestraníci s cílem vrátit důvěru v italskou ekonomiku. Jen v tom případě může totiž počítat s podporou většiny parlamentu, který mu má vyjádřit důvěru do poloviny příštího týdne.

Mario Monti, nový italský premiér:

„Chci tento úkol splnit zodpovědně. Itálie je teď v obzvláště těžké situaci, je to bouřlivá doba pro Evropu i svět a naše země musí čelit této výzvě.“


Berlusconiho strana, která má nejvyšší počet poslanců a senátorů v parlamentu, se sice rozhodla Maria Montiho podpořit, nejdřív chce ale znát přesnou sestavu kabinetu a jeho program.

Vláda by tak měla získat podporu od všech politických stran kromě jediné - nacionalistické
Ligy severu, která byla dosavadním koaličním spojencem Silva Berlusconiho.

Sestavení nového kabinetu by tudíž mělo být bleskové. Už v úterý chce Mario Monti požádat o důvěru v senátu a ve středu ve sněmovně. Nic bližšího se zatím neví o konkrétních jménech budoucích ministrů. Podle italských médií chce 68letý ekonom Monti vést poměrně štíhlou vládu s 12 ministry, převážně renomovanými odborníky bez přímých vazeb na jednotlivé politické strany.

Nová vláda má především zavést do praxe sérii opatření, která v parlamentu prosadila dosavadní vládní koalice v čele s Berlusconim. Program hlubokých reforem, který zasahuje důchodový systém, pracovní právo a celou státní správu, má vrátit důvěru v italskou ekonomiku. 

Video Mario Monti začne sestavovat novou vládu
video

Mario Monti začne sestavovat novou vládu

Mario Monti začne sestavovat novou vládu

S6 14.11.2011 6.00

Monti jedná o nové vládě

Studio ČT24 o sestavování vlády v Itálii

Paul Taylor, šéfredaktor evropské sekce Reuters: 

„Mario Monti je velmi uznávaný ekonom a technokrat. Je tvrdý vyjednávač, odhodlaný, zdvořilý, přesvědčivý a má kontakty. Je to typický představitel Davosu, člen všech vnitřních kruhů při setkávání světových elit - a je v těchto kruzích respektovaný. Uvidí se, jestli mu to umožní prosadit se v italské politice.“  Monti nikdy nezastával žádnou vládní funkci a je nestraník. Ostruhy si vydobyl jako mimořádně úspěšný eurokomisař pro vnitřní trh a soutěž, kterým byl deset let. Pak zakotvil v čele elitní italské univerzity.