Kolumbijská armáda zachránila Poláky ztracené v džungli

Bogotá – Po více než týdnu zachránila kolumbijská armáda a letectvo dva Poláky ztracené v amazonské džungli. Bez pomoci vojáků by oba muži zůstali na jihu země, kde hrozí nebezpečí aktivních povstaleckých skupin. Pomoc obou kolumbijských složek proto byla nutná. Po osmi dnech obav a dramatické záchraně se oba muži dostali do bezpečí.

Macjej Vřiňjec Tarasin a Tomas Jadrys prováděli v okolí řeky Yari na jihu Kolumbie antropologický výzkum. Už pátá cesta se jim ale stala málem osudná. Strhly je totiž silné peřeje a odnesly daleko do divočiny. Vyvázli bez zranění, ale taky bez představy, jak se dostanou zpátky. Zachránila je přítelkyně jednoho z nich. „Mám satelitní telefon, zavolal jsem přítelkyni do Německa a to ona všechno zorganizovala. Zalarmovala vojáky, lidi v Ararakuaře, v Bogotě a jinde,“ vysvětlil zachráněný Thomas Jadrys.

Nebezpečí nehrozilo zkušeným cestovatelům tolik od divoké přírody, jako spíše od lidí. Na jihu Kolumbie se pohybují povstalci ozbrojeného hnutí FARK. „Na řece Yari jsme byli celkem dvaadvacet dní, a za tu dobu jsme neviděli jediného člověka. Narazili jsme ale na tři opuštěná tábořiště FARKu,“ podotkl Jadrys. Měli štěstí, protože povstalci nevynechají příležitost unést rukojmí. Kdyby je Poláci potkali, jejich pobyt v Kolumbii se mohl protáhnout o měsíce, možná roky.