Od čtvrtka se bude muset kouřit rychleji a z plných plic

Brusel - Všechny nově vyráběné cigarety v Evropské unii budou muset být od čtvrtka samohasicí - tedy automaticky zhasnou poté, co je člověk na chvíli přestane kouřit. Opatření by mělo snížit riziko vzniku požárů. Podle Bruselu jsou totiž právě zapomenuté hořící cigarety jednou z jejich hlavních příčin. Podobná opatření už v minulosti zavedly i další země - třeba Kanada nebo Spojené státy.

„Zcela bezpečné cigarety neexistují a samozřejmě nejbezpečnější je vůbec nekouřit!“ podotkl eurokomisař John Dalli. Zapomenuté hořící cigarety jsou podle Bruselu jednou z hlavních příčin požárů, které mají smrtelné následky. Komise rovněž připomněla údaje, podle nichž lze snížit počet takovýchto úmrtí až o 40 procent, pokud se zavedou „samohasicí“ cigarety. Na to, zda se opatření dodržují, budou v zemích EU dohlížet vnitrostátní úřady.

Komise dnes také poukázala na údaje z let 2003 až 2008, podle nichž cigarety způsobí v EU každoročně více než 30 tisíc požárů. Při nichž přijde o život kolem 1 000 lidí. Dalších několik tisíc se kvůli nim zraní.