Telefony asi odposlouchávalo více britských listů

Londýn - Telefonické odposlechy nejspíš prováděly i jiné britské listy než jen News of the World mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Zaznělo to dnes před londýnským soudem, který začal vyšetřovat podobné praktiky médií. Vyšetřování může vést k přísnější regulaci celého britského tisku.

Začínají se objevovat důkazy, že telefonické odposlouchávání mohly v minulých letech praktikovat například také deníky Daily Mirror a The Sun, řekl dnes právní poradce vyšetřovatelů Robert Jay. Poznamenal, že do odposlechů bylo asi zapleteno mnohem více reportérů News of the World, než se dosud myslelo.

Novináři se pokládají za strážce společnosti, ale kdo bude strážit tyto strážce, položil otázku na úvod soudního přelíčení Brian Levenson, který řídí šestičlennou komisi. Tu britská vláda vytvořila s úkolem vyšetřit odposlechy a jakékoli další praktiky médií, které nelze zdůvodnit veřejným zájmem. „Svoboda tisku je základem demokracie, ale musí být provázena respektováním práv jiných osob,“ zdůraznil Levenson, jenž má závěry vyšetřování předložit vládě v září 2012. Vyzval novináře, aby se nebáli sdělit komisi, pokud mají pocit, že tiskové orgány v něčem porušovaly či porušují etiku. Zároveň varoval noviny, které by snad chtěly nějak zastrašovat takové svědky.

Levenson, který patří k nejvýznamnějším soudcům v Británii, rovněž vyzval vydavatele, aby mu předali návrhy, jak lze podle nich lépe regulovat činnost tisku.

Odposlechová aféra propukla v roce 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér News of the World Clive Goodman. Vedení Murdochovy společnosti NI tehdy zdůrazňovalo, že šlo o iniciativu jednoho reportéra.

James a Rupert Murdochovi při slyšení v britském parlamentu
Zdroj: AP Photo

Skandál pak zesílil letos začátkem července, kdy se ukázalo, že News of the World nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření News of the World. List podle policie odposlouchával na 5 800 lidí.