Nespokojení laboranti zajali vedení své firmy

Brusel - Nespokojení zaměstnanci belgické filiálky farmaceutické skupiny NextPharma dnes uvěznili své vedoucí v budově podniku a jejich propuštění podmínili vypracováním plánu na financování odškodného. Reagovali na odpolední překvapivé oznámení, že se chystá úpadek firmy.

„Očekávali jsme restrukturalizaci, ne bankrot. Toto řešení nepočítá s vyplacením odškodného, což zaměstnanci odsuzují a přejí si financování sociálního plánu,“ vysvětlila médiím jedna zaměstnankyně zajetí asi pěti členů vedení laboratoří Thissen ve městě Braine-l'Alleud jižně od Bruselu. „Nenecháme je odejít, dokud nepřijmou rozhodnutí,“ zdůraznil jiný zaměstnanec.

„Vyhlášení úpadku (laboratoře) je nezbytné, protože poklesly objednávky, což letos povede ke ztrátě asi pěti milionů eur,“ uvedla v prohlášení firma NextPharma. Od začátku roku prý dala laboratoři finanční injekci ve výši 4,7 milionu eur, ale více již dát nemůže, aniž by ohrozila sama sebe.

Podobné situace nastaly v Belgii již v minulosti a zpravidla se vždy vyřešily bez policejního zásahu. Laboratoř Thissen, kde pracuje na 300 zaměstnanců, se specializuje na výrobu a úpravu látek, které se používají především při léčbě rakoviny.