Místo bůčku cuketa. Stále více lidí se stává vegany

New York – V celosvětovém měřítku se ze zdravotních a etických důvodů větší počet lidí vzdává masa a všech potravin živočišné výroby a přechází na veganský způsob stravování. Zřejmě nejznámějším veganem na světě je bývalý americký prezident Bill Clinton, který k tomuto typu jídel přešel po dvou srdečních operacích, jež prodělal po odchodu z Bílého domu. Odborníci však upozorňují, že bez potravin živočišného původu člověk přichází o přísun vápníku nebo železa.

„Veganská dieta je velmi přísná vegetariánská dieta. Kromě masa a ryb nepovoluje ani mléčné výrobky a vejce,“ přibližuje ve stručnosti princip veganství odbornice na výživu z Portobello Clinic Jane Clarkeová. Správně sestavený veganský jídelníček s sebou však nese zdravotní výhody, zejména nízký obsah nasycených tuků nebo cholesterolu a naopak dostatek vlákniny nebo antioxidantů.

Rizikem je ale nedostatek některých potřebných látek, které je potřeba uměle nahrazovat. „Veganské potraviny obsahují málo železa, které jinak přirozeně získáváme z masa. Železo je potřebné pro zdravé buňky a růst. Pro rodiče je to docela těžké vychovávat děti k veganství. Není to ale nemožné, k dostání je třeba sója obohacená železem nebo vločky. Nicméně železo je jeden z minerálů, který ve veganské dietě chybí,“ uvádí Clarkeová.

Veganská dieta není ideální ani pro těhotné ženy, protože nemá dostatek vápníku a vitamínu B 12. Musí je proto doplňovat pod lékařským dohledem. „Veganství v těhotenství je docela těžké. Nemůžeme ale všechny těhotné ženy házet do jednoho pytle – jsou takové, které můžou jíst všechno, třeba i ořechy, fazole, čočku, pokud nemají v rodině alergie nebo ekzémy. Přesto je dost těžké získat jen z veganské stravy dostatek vápníku, proteinu, železa,“ doplňuje Clarkeová.

Veganství nicméně není pouze druh strany, ale do jisté míry životní styl a častokrát i filosofie: buddhisté věří, že takové jídlo pročišťuje tělo a zlepšuje karmu. Veganství se stalo módním trendem, kterému podlehly i mnohé hvězdy showbyznysu.