Bin Ládin byl citlivý a čestný, vzpomíná jeho nástupce

Káhira – Vůdce mezinárodní teroristické sítě al-Káida Usáma bin Ládin byl čestný, velkorysý a dobrotivý člověk. V prvním dílu videa věnovaného bin Ládinovi to tvrdí jeho nástupce Ajmán Zavahrí. Nahrávka se objevila na internetových stránkách islámských radikálů tento týden.

Zavahrí se v ní snaží podle svých slov ukázat „lidskou stránku“ bin Ládina. Byl prý citlivý a plakal, když některý z jeho přátel přišel o příbuzného. Přestože jakožto vůdce světového džihádu vedl těžký život, zůstal poblíž svým dětem. S láskou také vzpomínal na 19 mužů, kteří spáchali v roce 2001 atentáty na USA.

Bin Ládina v květnu zabili v Pákistánu členové americké speciální jednotky. Zavahrí se vedení al-Káidy ujal krátce poté. V půlhodinové nahrávce, která je zjevně první ze série, vyzdvihuje bin Ládinovu ušlechtilost. „Lidé nevědí, že to byl něžný, čestný, laskavý muž s vytříbenými city, jež projevoval navzdory těžkým podmínkám, v nichž žil. Nikdy jsme se s nikým podobným nesetkali,“ říká Zavahrí, sedící v turbanu před zeleným závěsem.

Usáma bin Ládin
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Bin Ládin prý s pohnutím vzpomínal na atentátníky z 11. září.

S vděčností a pohnutím prý bin Ládin vzpomínal na 19 atentátníků, kteří „zaútočili na idol této epochy, na Ameriku – na Pentagon jako symbol její vojenské moci a na New York jako na symbol moci ekonomické“. Při těchto atentátech přišlo v září 2001 o život na 3 000 lidí.

Když prý byl Zavahrí s bin Ládinem v úkrytu v Tora Bora, napsal údajně bin Ládin všem 19 atentátníkům úmrtní listy, protože se obával, že jestliže bude sám zabit, „upadnou tito hrdinové v zapomnění“. Zavahrí ve videonahrávce rovněž připomněl příhodu, kdy bin Ládina informoval o úmrtí svých příbuzných. Vůdce al-Káidy k němu prý přišel se slzami v očích a objal ho.

Další část vyprávění Zavahrí věnuje tomu, jak se bin Ládin věnoval svým dětem a dbal na jejich vzdělání, i když se rodina musela přemisťovat. „Všichni, kdo mu byli nablízku, viděli, jak dobře a šlechetně jsou jeho děti vychované,“ tvrdí Zavahrí. Nahrávka, z níž není jasné, kdy byla pořízena, končí slibem dalších dílů.