Rezoluce MAAE žádá Írán o vysvětlení

Vídeň – Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) schválila rezoluci k Íránu, v níž požaduje bezpodmínečné a úplné vysvětlení všech sporných bodů íránského jaderného programu. Všechny odpovědi na nezodpovězené dotazy má Teherán dodat nejpozději do března. USA se navíc chystají uvalit sankce na íránský ropný průmysl.

Pro rezoluci se vyslovilo 32 z 35 členů rady guvernérů, zástupci Kuby a Ekvádoru byli proti a Indonésie se hlasování zdržela. Text rezoluce vypracovali společně diplomaté z USA, Francie, Velké Británie, Německa, Číny a Ruska.

Íránský zástupce u MAAE řekl, že rezoluce pouze posílí rozhodnutí Teheránu pokračovat v programu. Írán podle něj nezastaví obohacování uranu „ani na sekundu“ a zároveň se nezúčastní blížících se jednání blízkovýchodních zemí o jaderných zbraních.

MAAE počátkem minulého týdne předložila nejnovější zprávu o íránském jaderném programu, v níž obviňuje Teherán, že provádí testy s vysoce výbušným materiálem. To prý naznačuje, že pracuje na jaderné zbrani. Na podporu svého tvrzení MAAE předložila zástupcům 35 členských států mimo jiné satelitní snímky. Teherán zprávu mezinárodní agentury OSN bezprostředně po jejím zveřejnění odmítl jako nevyváženou a politicky motivovanou. Trvá na tom, že jeho jaderný program je výhradně mírový. Jedním z nejhlasitějších kritiků Íránu je Izrael, který vyzývá k vojenskému zásahu proti jaderným zařízením Teheránu.