Íránská armáda zahájila manévry protiletecké obrany

Teherán - Íránská armáda dnes zahájila čtyřdenní cvičení protiletecké obrany. Chce v něm vyzkoušet další prostředky ochrany leteckého prostoru a také jaderných zařízení. O útoku na ně se v posledních týdnech hovoří kvůli spornému íránskému jadernému programu. Panuje podezření, že Írán tajně vyvíjí jadernou zbraň. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) požaduje po Íránu okamžité a úplné vysvětlení všech sporných bodů ohledně jaderného programu. V rezoluci dala Teheránu čas do března. Agentura tvrdí, že Írán provádí testy s vysoce výbušným materiálem, Teherán trvá na tom, že jeho program je výhradně mírový. Podle agentury Reuters Spojené státy chystají rozšířit své sankce na íránský naftový průmysl.

Cvičení, které se koná na východě u afghánské hranice, se účastní příslušníci revolučních gard i vojáci íránské armády. Gardisté a vojáci se cvičí na prostoru 800 000 kilometrů čtverečních. Manévry se konají v době stupňujícího se napětí mezi Íránem a Západem kvůli íránskému jadernému programu. Írán vytrvale popírá, že usiluje o jadernou zbraň, ale nedávno vydaná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii svědčí o opaku.

Rada guvernérů MAAE v pátek schválila rezoluci a žádá v ní, aby Írán nejpozději do března objasnil sporné body svého jaderného programu. Írán se nezúčastní jednání zemí Blízkého východu o tom, jak zbavit svět jaderných zbraní, protože nevěří, že bude prospěšné. Bude se konat příští týden v sídle MAAE. Írán svým přístupem riskuje další sankce, které mohou poškodit jeho ekonomiku.