Španělsko je na křižovatce, která určí jeho budoucnost

Madrid – Předčasné parlamentní volby ve Španělsku skončily jasným vítězstvím opoziční Lidové strany. Situace nové vlády však nebude jednoduchá. Španělsko je totiž v nejchoulostivější situaci za posledních 30 let a stojí před rozhodnutími, která určí jeho budoucnost na desítky let. Prohlásil to v neděli pozdě večer pravděpodobný příští španělský premiér Mariano Rajoy. Rajoy mezi hlavními problémy země jmenoval nezaměstnanost, rozpočtový schodek, zadlužení a hospodářskou stagnaci.

Španělsko jde vpřed! Ať žije Španělsko! Taková hesla zněla v davu oslavujících španělských občanů, když po sečtení devadesáti sedmi procent hlasů bylo jasné, že Lidová strana vyhrála předčasné parlamentní volby. Nejen že zvítězili, ale v 350místném parlamentu dokonce obsadí 186 křesel. Dosud jich strana měla 154. Socialisté dosavadního předsedy vlády Josého Luise Zapatera získali pod svým volebním lídrem Alfredem Pérezem Rubalcabou jen 110 mandátů, což je o 59 méně než měli dosud.

Španělé tak potrestali socialisty premiéra Josého Zapatera za vysokou nezaměstnanost a pomalý hospodářský růst. Po přijetí prvních gratulací vystoupil lídr strany a zřejmě budoucí premiér Mariano Rajoy před aplaudující dav. Španělsko je podle něj v nejchoulostivější situaci za posledních 30 let. Za své největší nepřátele označil nezaměstnanost, deficit a hospodářskou stagnaci.

Mariano Rajoy, předseda Lidové strany

"Jsme na křižovatce, která určí naši budoucnost, a to nejen v následujících letech, ale také v následujících dekádách… Úkol, který máme před sebou, nebude jednoduchý. Ale chci, abyste věděli, že jsem přesvědčený, že s pomocí všech se z toho dostaneme a Španělsko bude zase tam, kde ho chceme mít - na čele Evropy."


Šestapadesátiletý Rajoy však po silných slovech neupřesnil, jak chce bojovat s téměř 22procentní nezaměstnaností, která je nejvyšší v EU. Slíbil ale daňové úlevy malým a středním podnikům, které tvoří více než 90 procent všech firem ve Španělsku. Rajoy rovněž připustil, že nelze očekávat žádné zázraky v tak těžké ekonomické situaci, jakou Španělsko prožívá. „Ani jsme ale žádné zázraky neslibovali,“ prohlásil v noci na dnešek.

Španělsko se potýká s rekordní nezaměstnaností
Zdroj: ČT24

Ačkoliv v jeho povolebním projevu se to hemžilo líbivými slovy a prosbami o trvající podporu, jeho slova už sklízejí i kritiku. Rajoy tak bude muset co nejdříve přijít s konkrétními plány a voliče přesvědčit. Jeho volební kampaň totiž stála spíš na populárních obratech než na protikrizových scénářích.

Lidová strana dostala celkem 10,8 milionu hlasů, tedy o 600 000 hlasů více než v minulých volbách. Socialisté prožili skutečný debakl, když jim dalo důvěru 6,9 milionu lidí - roku 2008 pro ně přitom hlasovalo 11,1 milionu Španělů. Právě relativní neúspěch největší levicové strany měl vliv na to, že při volbách zabodovaly menší strany. Počet poslanců strany Sjednocené levice (IU) se například zvýší ze dvou na 11. Katalánská aliance Konvergence a jednota (CiU) ve volbách získala 16 křesel, tedy o šest více, než měla dosud. Celkem mají menší strany 54 zákonodárců.

Pravice ovládla také senát. Celkem bude mít Lidová strana 136 senátorů, o 35 víc než v předchozím období. Socialisté naopak 40 senátorů ztratili a mají nyní v horní komoře 48 zástupců.

Úspěch baskických separatistů

Zřejmě největším překvapením voleb je úspěch malého baskického sdružení Amaiur, které bude mít v dolní komoře šest zástupců a v horní tři. Amaiur má základnu v Baskicku a zastupuje tamější radikální separatisty. Ti tak budou mít poprvé zastoupení na celonárodní úrovni, kde chtějí prosazovat například amnestii odsouzených členů organizace ETA.

Amaiur, relativně nové hnutí, které vzniklo před volbami jako koalice stran Baskická solidarita (EA), Alternatiba, Aralar a nezávislí, se do parlamentu dostalo hned na první pokus. Uspělo samozřejmě především v Baskicku, kde má většinu voličů, jednoho poslance však získalo také v sousedním regionu Navarra. Díky tomu se stalo pátou nejsilnější stranou v dolní komoře, Kongresu poslanců. Hnutí uspělo i v horní komoře, Senátu, kde bude mít nově tři zástupce.

Analytici navíc upozorňují, že baskičtí radikálové získali hlasy na úkor jiné baskické strany, umírněných liberálů z Baskické národní strany (PNV), kteří odmítají jakékoli násilí a extremismus. PNV bude mít pět poslanců a dva senátory.

Video Španělské volby vyhráli konzervativci
video

Španělské volby vyhráli konzervativci

Španělské volby vyhráli konzervativci

15:00 21.11.

Reportáž Petra Zavadila

Telefonát Petra Zavadila (12:00)

Opozice vyhrála volby, Španělsko slaví

Rozhovor s Gustavem Mongem

Telefonát Petra Zavadila

Vstup Petra Zavadila