Su Ťij půjde do voleb osobně

Rangún - Barmská disidentka Su Ťij bude v nadcházejících doplňovacích volbách osobně kandidovat do parlamentu. Potvrdila to její strana Národní liga za demokracii (NLD). Už v pátek oznámila, že končí s bojkotem voleb a postaví kandidáty na všech 48 poslaneckých mandátů. Ikona boje za demokracii v Barmě už také vyzvala své spolustraníky, aby kandidovali ve všech volebních obvodech.

NLD bojkotovala parlamentní volby v listopadu 2010, které vypsala vojenská junta jako součást slibu zavést v zemi demokracii. Příčinou bojkotu byla součást volebního zákona, která nařizovala stranám vyřadit z kandidátek kohokoli, kdo byl vězněn. Toto ustanovení bylo namířeno proti Su Ťij, která strávila za vojenského režimu od roku 1990 značnou část života ve vězení nebo v domácím vězení, z něhož byla propuštěna loni v listopadu.

V pátek oznámil americký prezident Barack Obama, že Barmu 1. prosince navštíví americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Půjde o první návštěvu šéfa americké diplomacie v zemi po 50 letech.