Putin varoval Západ před vměšováním se do ruských voleb. Chce být prezidentem

Moskva – Ruský premiér Vladimir Putin dnes na sjezdu vládní strany Jednotné Rusko přijal návrh kandidovat na prezidenta. Sociologové předpokládají, že bude hladce zvolen už v prvním kole prezidentských voleb. Díky ústavním změnám povede zemi šest let místo dosavadních čtyř. Putin v dnešním proslovu varoval Západ před vměšováním se do ruských voleb, protože by se jednalo o „marnou práci“.

„S vděčností návrh přijímám. Děkuji,“ řekl Putin, zatímco v hale propukly ovace. Všeobecně se čeká, že 4. března příštího roku Putin v prezidentských volbách zvítězí. Putinovu kandidaturu v tajném hlasování jednomyslně podpořilo všech 614 delegátů sjezdu, kteří si hlasovací lístky převzali. V úvodu sjezdu bylo přítomno o sedm delegátů více.

Předchozí neděli byl premiér nucen, zřejmě poprvé ve své kariéře, čelit pískotu z tribun moskevské sportovní haly Olimpijskij, kam přišel pogratulovat ruskému zápasníkovi k vítězství. Tentokráte však plné tribuny na hlavním stadionu země, olympijském stánku v moskevských Lužnikách, uspořádaly politikovi bouřlivé a nadšené přijetí. Na 11 000 Putinových stoupenců, svezených od Kamčatky po Kaliningrad, mávalo ruskými vlajkami a skandovalo „Rusko, Rusko!“ a „Putin, Putin!“. „Vše se odehrálo podle scénáře, nic nečekaného se nestalo,“ konstatovala stanice Kommersant FM. Sjezd působil jako pečlivě zrežírovaná show před parlamentními volbami, které se odehrají příští neděli. Státní televize jej vysílala v přímém přenosu.

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Yekaterina Shtukina

Řečníci chtějí silného cara

Řečníci z různých společenských vrstev vyzdvihovali Putinovy zásluhy a zdůrazňovali, že země potřebuje vůdce, který ji už jednou, v letech 2000 až 2008, vyvedl z krize a dovedl k relativní prosperitě. „Rusko potřebuje odvážného, silného a chytrého vůdce, který je schopen nejen naplnit práva a svobody občanů, ale také je přimět plnit povinnosti, v prvé řadě dodržovat zákony. Takovým člověkem je Vladimir Putin,“ prohlásil v úvodu filmový režisér Stanislav Govoruchin a přirovnal nynějšího premiéra k carskému reformátorovi z počátku 20. století Pjotru Stolypinovi. 

„Je to silný manažer vysoké třídy. Zavedl v zemi pořádek. Je lepší neplatit za ochranu zločincům jako v 90. letech, ale odvádět daně,“ chválil kandidáta šéf podnikatelského svazu Boris Titov. Upozornil ale i na byrokracii a korupci a na závislost země na exportu surovin. „Už jednou jste změnil naši vlast a máte sílu udělat to znova,“ vybídl příštího prezidenta.

Medvěděv slíbil otevřenou politiku

Mezi řečníky se zařadil i prezident Dmitrij Medvěděv, který v současnosti vede stranu do parlamentních voleb. Kromě vyčíslení úspěchů „vedoucí politické síly“ si dovolil i zkritizovat poměry. „Občané oprávněně chtějí kontrolovat moc. Všichni mají dost korupce a tuposti systému,“ prohlásil a slíbil, že jako příští premiér vytvoří vládu na principech otevřenosti a zpětné vazby od milionů lidí.

Vladimir Putin
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexander Zemlianichenko

Putin varoval Západ před vměšováním se do ruských voleb

Sjezd vyvrcholil vystoupením samotného Putina, který kandidaturu na prezidenta přijal. Přislíbil „vybudovat Rusko 21. století“, ve kterém se občanům bude žít lépe. Politické odpůrce obvinil z nesnášenlivosti, populismu a neodpovědnosti. Západ varoval před vměšováním se do ruských voleb, protože by se jednalo o „marnou práci a peníze vyhozené z okna“. Podle politologů vsadil Putin na osvědčenou rétoriku o „páté koloně“ a „vnějších nepřátelích“, kteří nesou vinu za případné neúspěchy režimu. 

Ústava v roce 2008 nedovolovala Putinovi ucházet se o třetí mandát za sebou, a tak prezidentské křeslo přenechal Dmitriji Medvěděvovi, kterého si jako svého nástupce sám vybral. Po Medvěděvově zvolení se Putin stal předsedou vlády. Letos koncem září Medvěděv a Putin oznámili, že si příští rok na jaře nynější funkce de facto vymění. Staronový šéf státu pobude v Kremlu díky ústavním změnám šest let místo dosavadních čtyř.