Asadovi zmrzne úsměv na rtech - LAS schválila tvrdé sankce

Káhira – Ministři zahraničí Ligy arabských států schválili sankce proti Sýrii – postavilo se za ně 19 z 22 členských států. Sankce jsou zcela bezprecedentní a tvrdé. Jde o zákaz veškerých obchodních a finančních kontaktů se syrskou vládou, zmrazení jejích aktiv v arabských bankách a přerušení leteckého spojení s Damaškem. Liga tím reaguje na neochotu Damašku zastavit násilí a přijmout arabské civilní a vojenské pozorovatele, kteří by monitorovali politickou krizi v zemi. Předsedající Katar tvrdost zdůvodňuje potřebou předejít zahraniční intervenci. Liga se chce vyhnout libyjskému scénáři. Odhlasováním dnešní rezoluce se státy LAS připojily k již dříve vyhlášeným sankcím EU a USA. Sankční plán navrhovaný západními státy ale minulý měsíc v Radě bezpečnosti OSN neprošel, když se proti němu postavily Čína a Rusko.

Podle agentury AFP vyslovili hned po zahájení schůzky námitky delegáti Alžírska a Ománu.
Už dříve dali najevo vážné výhrady dva syrští sousedi – Irák a Libanon. Návrh plánu sankcí v sobotu vypracovali ministři hospodářství a financí LAS. Jeho součástí je zákaz veškerých obchodních a finančních kontaktů se syrskou vládou, zmrazení syrských aktiv v arabských bankách, přerušení leteckého spojení s Damaškem a zákaz cestování syrských politiků do
arabských států. Zastaveny mají být také veškeré rozvojové projekty, které v Sýrii arabské země financují.

Ministři z Alžírska a Ománu dnes údajně varovali před „zbytečným spěchem“ s vyhlášením sankcí, které by měly „katastrofální dopad nejen na režim, ale i na syrský lid,“ napsala AFP. Jiné státy, například Katar, na vyhlášení sankcí trvaly s tím, že lze nalézt cestu, jak dopadům na obyvatelstvo zabránit.

Plánované sankce narazily už v minulých dnech na výhrady Iráku a Libanonu, tedy států, které se Sýrií bezprostředně sousedí. Vlády těchto zemí se obávají, že omezení obchodu by poškodilo jejich vlastní hospodářství a navíc by zkomplikovalo život tisícům Iráčanů a Libanonců, kteří v Sýrii žijí a pracují.

Také syrský oficiální list As-Saura dnes na titulní straně označil sankce za „zradu arabské solidarity“ a krok, který je v rozporu s tradicí vztahů mezi arabskými státy. Šéf LAS Nabíl Arabí na tiskové konferenci po skončení ministerské konference prohlásil, že liga své sankce odvolá, jakmile Damašek začne realizovat požadované kroky.

Video Arabská liga schválila protisyrské sankce
video

Arabská liga schválila protisyrské sankce

Hamad bin Džasím bin Džaur Sání, katarský ministr zahraničí:

„Všechno to děláme proto, abychom se vyhnuli zásahu zvenčí, ale mezinárodní komunita nás nepokládá za vážné hráče, a nemohu proto zaručit, že k zásahu zvenčí nedojde.“


Ultimátum vypršelo
   
Sankce začala LAS připravovat poté, co v pátek Sýrie nereagovala na její žádost o přijetí arabských vojenských a civilních pozorovatelů. Ti měli v zemi monitorovat, jak Damašek realizuje plán ukončení vlny násilností, která od jara připravila o život kolem 3 500 lidí.


   
Členy výboru ministrů zahraničních věcí LAS jsou Katar, Egypt, Súdán, Alžírsko, Omán a Saúdská Arábie. Jednání, jemuž předsedají katarský premiér šajch Hamad bin Chalífa Sání a šéf LAS Nabíl Arabí, je přítomen také turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.