Počasí v Evropě: Na severu bouře, uprostřed sucho

Oslo/Berlín - Sever Evropy zasáhla silná podzimní bouře. V Norsku přišli o život čtyři lidi a ve Švédsku se ocitlo bez elektřiny asi 80 000 domácností. Problémy s počasím hlásí i Dánsko, Finsko, sever Polska, Rusko a celá oblast Baltského moře, kde velké vlny komplikují lodní dopravu. Bouře doprovázená větrem o síle orkánu způsobila až dvacetimetrové vlny. Střední Evropa se naopak potýká s nejsušším podzimem v moderní historii.

V Dánsku muselo být na několik hodin uzavřeno mostní dopravní spojení přes úžiny, včetně Öresundské mezi Švédskem a Dánskem. Ve všech třech skandinávských zemích byla částečně ochromena železniční doprava. Ve Finsku zůstalo přes 8 000 domácností bez dodávek elektrické energie. Nejvíce postiženy jsou oblasti kolem východofinských měst Varkaus a Pieksämäki. Kvůli silnému větru odřekla rejdařská společnost Linda Line všechny trajekty mezi Helsinkami a Tallinnem. Problémy zažili i motoristé, kteří se na jihu a ve středním Finsku museli vyrovnat s náledím a mrznoucím deštěm.

V ruském Kaliningradu vyhlásili stav ohrožení. Prudký vítr ve městě vyvrátil desítky stromů, strhl reklamní panely ze střech domů a poničil elektrické vedení. Výuka ve školách byla zrušena. V Petrohradě dnes uzavřeli námořní přístav, protože hladina vody se přes noc zvýšila o dva metry. Radnice ve městě vyhlásila povodňovou pohotovost. V Estonsku je v důsledku bouře bez proudu 6 500 obytných domů. V hlavním městě Tallinnu se dnes pod náporem větru zřítil hlavní městský vánoční strom, už podruhé během pěti dnů. Živel neušetřil ani Litvu, hlavní námořní přístav v Klajpedě zastavil práci a nově vybudovaná městská sportovní hala přišla o střechu. Bez proudu je v Litvě na 60 tisíc lidí.

Střední Evropa možná zažívá nejsušší listopad v moderní historii

Zatímco sever Evropy se potýká s bouří, ve střední Evropě je letošní podzim nejsušší a místy i nejteplejší za poslední desítky let. Například v Německu je zatím listopad s naprostým minimem srážek nejsušší za posledních 130 let. Také pro rakouské meteorology je tento měsíc rekordní - naměřili nejméně srážek od roku 1858, kdy se s pravidelným sledováním počasí začalo. V Bulharsku a Německu vysychají řeky a sucho ohrožuje i zemědělce: na Ukrajině může nedostatek vláhy snížit úrodu obilí až o třetinu. I čeští meteorologové hlásí extrémně suchý listopad - odhadují, že bude v tomto ohledu rekordní za posledních 206 let.

V německých Alpách kromě sucha panují rovněž nezvykle vysoké teploty. Podle meteorologů jsou v průměru o šest stupňů vyšší než ve stejném období loni a lidé si užívají i nezvykle mnoha hodin slunečního svitu. I kdyby tedy začal padat sníh, což se zatím nestalo, dlouho by na horských vrcholcích nevydržel. Lyžaři si tak na zahájení sezony ještě musí počkat.

V Budapešti klesl Dunaj na tak nízkou hladinu, že z vody pod Gerardovým vrchem (Gellért-hegy) vyčnívá takzvaná Skála bídy. Ta podle lidových pověstí sedlákům oznamuje nouzi a bídu. Maďarské ministerstvo zemědělství se obává milionových škod, které sucho může farmářům způsobit. Pořádně nepršelo již měsíc, což nemá za posledních sto let obdoby. Neobvyklé sucho trápí již od poloviny srpna také Rumunsko.