Jacksonův lékař dostal čtyři roky vězení

New York – Lékař Conrad Murray dnes dostal za neúmyslné zabití popového zpěváka Michaela Jacksona čtyři roky vězení, tedy maximální možný trest. Podle kalifornských zákonů se ale trest okamžitě snižuje na polovinu a lékař má také nárok na domácí vězení. Murray podle soudu hrubě a opakovaně porušil své povinnosti lékaře vůči pacientovi, když umělci opakovaně podával anestetikum propofol. To se Jacksonovi nakonec před zhruba dvěma lety stalo osudným.

Soudce Michael Pastor dnes ve svém odůvodnění rozsudku dal v podstatě za pravdu obžalobě, podle níž Murray hrubě zanedbal své povinnosti lékaře a neprojevil ani známku lítosti. Podle soudce se Murray dopustil „lékařského šílenství“ a musí do vězení. „Je a zůstává nebezpečným,“ řekl Pastor.

Soudce obzvláště pobouřil fakt, že si Murray svého pacienta tajně nahrával „v okamžiku, kdy byl zranitelný“. Uvedl přitom, že lékař si nahrávky, jež zazněly během soudního líčení a ve kterých Jackson často působil přízračně, pořizoval jako pojistku. Naznačil tak, že Murray svého pacienta případně mohl i vydírat.

Conrad Murray dostal za zabití Jaksona čtyřletý trest
Zdroj: AP Photo

Soudce také Murraymu, který ani dnes nevyužil možnosti promluvit u soudu, mimo jiné vytknul, že opakovaně lhal a podváděl, aby získal „ohromující“ množství propofolu. Celkově podle něj lékař „strašlivě“ zklamal důvěru svého pacienta. Soudce také poukázal na to, že se Murray v rozhovorech označoval za nevinného a kladl vinu Jacksonovi.

Lékař ovšem nakonec nemusí být ve vězení dlouho. Soudce jej za čin nemůže poslat do státního vězení, a Murray tak skončí v okresní věznici. Kalifornská vězení jsou ale dlouhodobě přeplněná, a je tak možné, že lékař bude propuštěn a skončí v domácím vězení.

O odškodnění se rozhodne později

Žalobce David Walgren kromě trestu požadoval, aby Murray třem dětem, jež po „králi popu“ zůstaly, zaplatil odškodnění 100 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Uvedl přitom, že si uvědomuje, že lékař tak vysokou částku nebude moci zaplatit, zabránila by mu ale vydělávat na případu. Soudce o případném odškodnění rozhodně později.

Zpěvák zemřel 25. června 2009 na předávkování anestetikem propofol, které mu Murray delší dobu podával jako lék na nespavost. Dvanáctičlenná porota dala za pravdu obžalobě, podle níž tím lékař hrubě zanedbal své povinnosti a je odpovědný za smrt zpěváka, jenž se v té době intenzivně chystal na návrat na koncertní pódia.