Výsledky prezidentských voleb v Jižní Osetii zrušil soud

Cchinvali – Jihoosetský nejvyšší soud dnes výsledky nedělních prezidentských voleb vyhlásil za neplatné. Podle předběžných výsledků v nich zvítězila vůdkyně opozice Alla Džiojevová. Jenže kvůli machinacím jejího volebního tábora soud výsledky zrušil. Navíc šéf soudu nařídil, že se Džiojevová nesmí účastnit opakovaných parlamentních voleb.

Šéf nejvyššího soudu Acamaz Bičenov prohlásil, že lidé z týmu Džiojevové „porušili ústavní pořádek Jižní Osetie“. Džiojevová se proto nebude smět účastnit opakovaných voleb. „Zákon ji tohoto práva zbavuje, protože podle rozhodnutí soudu je viníkem spáchaných machinací,“ upřesnil.

Na nejvyšší soud se včera obrátil prezidentský kandidát Anatolij Bibilov podporovaný Moskvou. Štáb své soupeřky obvinil ze skupování hlasů, nezákonné volební agitace a nátlaku na voliče. Džiojevová veškerá obvinění odmítá a opakovaně vyzývá Bibilova, aby svou porážku uznal. 

Džiojevová dnes přivedla asi tisícovku svých stoupenců na centrální náměstí jihoosetské metropole Cchinvali. Prohlásila, že její volební vítězství je „nezpochybnitelným faktem“ a členy nejvyššího soudu za komplice Bibilova.   

Bizarní volební souboj v republice, kterou prakticky nikdo neuznává, s velkou nervozitou sleduje hlavně Moskva. Po rusko-gruzínské válce se Jižní Osetie před třemi lety s podporou Ruska odtrhla od Gruzie a vyhlásila samostatnost. Stát s několika desítkami tisíc obyvatel přežívá jen díky finanční podpoře z Kremlu, který narýsoval i jeho politickou budoucnost. Prezidentem se měl stát favorit Moskvy Bibilov, voliči ale zřejmě dali přednost kandidátce opozice.