Psací souprava pro Mnichovskou dohodu jde do aukce

Washington – Do dražby jde artefakt nesmírné historické hodnoty. Jedna americká aukční síň totiž nabízí ke koupi psací soupravu, se kterou v září roku 1938 podepsali zástupci čtyř mocností Mnichovskou dohodu. Prodejce odhaduje její cenu až na 12 milionů korun. Česká muzea by o jedinečný exponát měla zájem, jenže jim chybějí peníze.

Druhá světová válka byla nejstrašnějším konfliktem v dějinách. Šest let se svět otřásal v základech a zahynuly desítky milionů lidí. Cesta k němu se ale otevřela už o rok předtím – Mnichovská dohoda měla řešit situaci německé menšiny v Československu a uklidnit napětí v Evropě. Povzbudila ale Hitlera k další expanzi.

Po třinácti hodinách jednání, vyhrožování a vydírání přistoupili italský duce, německý kancléř a premiéři Velké Británie a Francie ke stolu a podepsali dohodu o zabrání československého pohraničí. Pro Hitlera to byl okamžik triumfu. Tak velkého, že psací souprava, kterou velmoci dohodu podepsaly, měla mít čestné místo v budoucím führerově muzeu.

Souprava, kterou mocnosti podepsaly Mnichovskou dohodu
Souprava, kterou mocnosti podepsaly Mnichovskou dohodu

Konečné vítězství se ale změnilo v absolutní porážku. Artefakty ukryté před bombardováním v domě, kde podepsali Mnichovskou dohodu, padly do rukou Američanů. Psací soupravu si jako suvenýr odvezl tehdy 22letý poručík z Texasu. „Třicet let nevěděl, co má doma. Až ji pak uviděl v televizi,“ říká zástupce aukční síně Andreas Kornfeld.

Šedesát šest let po válce jde souprava do aukce. Vyvolávací cena je 5 milionů korun, odhad prodejní ceny 12 milionů. Muzea v Česku mají o soupravu obrovský zájem, peníze jim ale chybí. „Je zajímavým artefaktem. Už vzhledem k tomu, že věci, které by se přímo vázaly k Mnichovské dohodě, se ve sbírkách v České republice nedochovaly,“ uvedl ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Souprava, kterou mocnosti podepsaly Mnichovskou dohodu
Souprava, kterou mocnosti podepsaly Mnichovskou dohodu

Pokud se souprava prodá, podle všeho zlomí rekord aukční síně. Ten drží 31 sešitů s deníkem anděla smrti z Osvětimi, Josefa Mengeleho. Za zápisky z doby po válce zaplatil soukromý sběratel šest milionů korun. O Hitlerovu soupravu, která psala dějiny, je velký zájem.

Souprava, kterou mocnosti podepsaly Mnichovskou dohodu
Souprava, kterou mocnosti podepsaly Mnichovskou dohodu

Texaskému poručíkovi je teď 88 let a sám říká, že by rád zanechal nějaké pořádné dědictví. Prodej historické soupravy už oznámil dvakrát, teď ale poprvé jde opravdu do aukce. Artefakt, který byl u toho, když se měnily dějiny světa, sám změní majitele. Prvním byl Hitler. Kdo bude zatím posledním, bude jasné 8. prosince.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala