BND zničila složky svých spolupracovníků z řad nacistů

Berlín – Německá rozvědka BND zlikvidovala před čtyřmi roky na 250 osobních složek svých spolupracovníků, kteří sloužili v jednotkách SS nebo v gestapu. Zjistili to historici, které sama tajná služba pověřila prozkoumáním své nacistické minulosti. Spolková zpravodajská služba BND zničení dokumentů potvrdila, nepovažovala je prý za důležité.

Zpracování „hnědých počátků“ BND slavnostně ohlásil na počátku letošního roku její dosluhující šéf Ernst Uhrlau. Její západoněmeckou předchůdkyni založil bývalý generál wehrmachtu Reinhard Gehlen a už dříve se v archivech objevily záznamy, podle nichž pro ni jako agenti pracovali například nechvalně proslulý velitel gestapa ve francouzském Lyonu Klaus Barbie nebo někdejší důstojník SS Walter Rauff, který se podílel na vývoji mobilních plynových komor. Nejnovějším skandálem tajné služby jsou znepokojeni i němečtí politici.

Uhrlau proto pověřil nezávislou komisi historiků, aby probádala archivy a objasnila, do jaké míry se osoby s nacistickou minulostí podílely na budování tajné služby. Komise však při výzkumu zjistila, že v roce 2007 sama BND zlikvidovala okolo 250 osobních složek svých pracovníků na plný úvazek, z nichž někteří zastávali v dobách nacismu „významné pozice v tajné službě, v SS, v SD nebo v gestapu“. Část z nich byla dokonce po druhé světové válce vyšetřována kvůli nacistickým zločinům.

„Zničené personální složky v rozsahu asi dvou procent materiálu určeného pro tento historický projekt byly svého času klasifikovány jako nehodící se k archivování. Z dnešního historiografického hlediska je jejich ztráta politováníhodná a nepříjemná,“ reagovala tajná služba. Podle serveru Spiegel Online se nabízí otázka, zda nebyly tyto dokumenty odstraněny záměrně, neboť někteří pracovníci BND se zkoumáním kontroverzních počátků rozvědky nesouhlasili. Sami historici si to však nemyslí.