Z Fukušimy uniklo dalších 45 tun radioaktivní vody

Tokio – V japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou v březnu poničilo zemětřesení a tsunami, byl zaznamenán nový únik radioaktivní vody. Provozovatel elektrárny dnes uvedl, že přes víkend vyteklo z čisticího zařízení přibližně 45 tun vysoce radioaktivní vody a část z ní se mohla dostat i do Tichého oceánu.

Firma TEPCO, která elektrárnu provozuje, na svých webových stránkách uvedla, že kaluž radioaktivní vody byla nalezena kolem dekontaminačního zařízení v neděli v poledne. Po vypnutí tohoto zařízení přestala voda unikat. Později byla objevena prasklina v betonové vrstvě, jíž znečištěná voda proudila ven. Puklina byla následně utěsněna pomocí pytlů s pískem. Většina vody zůstala uvnitř budovy, kde se nachází dekontaminační systém, ale podle odhadů společnosti TEPCO se asi 300 litrů dostalo do odtokové roury vedoucí do moře. Nyní probíhá šetření, zda voda skutečně dotekla až do oceánu.

Radiace je 332krát vyšší, než povolují limity 

V kaluži vody objevené kolem čisticího zařízení byly naměřeny hodnoty cesia-134, které 270krát přesahovaly vládní bezpečnostní limity, a hodnoty cesia-137 přesahující tyto limity 322krát. Poločas rozpadu cesia-137 je přitom 30 let. Přítomnost tohoto prvku v životním prostředí znamená dlouhodobé vyzařování radiace, jež způsobuje rakovinu. Voda podle všeho obsahovala i další nebezpečné prvky jako jód-131 a stroncium. 

Firma TEPCO využívá čisticí zařízení k dekontaminaci vody, jež ochlazuje reaktory. Jádra tří reaktorů elektrárny se z velké části roztavila, když tsunami 11. března vyřadilo z provozu původní chladicí systém elektrárny. Únik radioaktivní vody do Tichého oceánu v týdnech následujících bezprostředně po přírodním neštěstí z 11. března vyvolal rozsáhlé obavy z kontaminace mořských živočichů v japonských pobřežních vodách.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Některé oblasti nebudou obyvatelné po několik desetiletí

Katastrofa v atomové elektrárně Fukušima byla nejhorším jaderným neštěstím ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Poškozeny byly tři ze šesti reaktorů a únik radiace do okolí si vyžádal evakuaci až 100 000 lidí. Japonská vláda již dříve sdělila, že některé oblasti budou neobyvatelné několik desítek let.