Assangeovou kauzou se bude zabývat britský nejvyšší soud

Londýn - Britská justice dnes umožnila Julianu Assangeovi, aby se nejvyšší soud zabýval jeho odvoláním proti vydání do Švédska. Nejvyšší soud bude případ nejspíš projednávat až příští rok. V případě, že by rozhodnutí o vyhoštění nezrušil, nemohl by se Assange již v Británii odvolat. Mohl by si ale prodloužit pobyt v Británii tím, že by se obrátil na Evropský soud pro lidská práva při Radě Evropy ve Štrasburku. Spoluzakladatel serveru WikiLeaks je vyšetřován kvůli obvinění ze znásilnění.

Britský soud na základě Assangeovy žádosti zvažoval, zda se celá kauza týká širšího veřejného zájmu, a lze tedy zahájit odvolací proces u nejvyššího soudu. Advokáti o tom soud přesvědčili a odvrátili tak vyhoštění svého klienta do 10 dnů.

Čtyřicetiletý Assange popírá, že by se dopustil znásilnění, a tvrdí, že ve Švédsku by mu hrozilo vydání do USA, kde by mohl být souzen za zveřejňování tajných amerických materiálů jeho serverem. Nyní žije v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk. O jeho vydání do Švédska rozhodl v únoru britský soud první instance, ale Assangeův tým právníků se proti verdiktu odvolal. Odvolací soud ale rozsudek potvrdil, Australan tedy nyní čeká na rozhodnutí nejvyššího soudu.