Šestnáctiletá Angličanka rekordně dobyla jižní pól

Londýn - Šestnáctiletá Angličanka Amelia Hemplemanová-Adamsová se dnes stala nejmladším člověkem, který na lyžích dosáhl jižního pólu. Na pól dorazila po téměř stošedesátikilometrové cestě, na níž ji doprovázel jen její otec. David Hempleman-Adams je historicky prvním cestovatelem, který na pól dorazil úplně sám.

Největším problémem byly pro Amelii mrazivé teploty, nudná sušená strava a „tátovo chrápání“. Spánek jí komplikoval i polární den trvající čtyřiadvacet hodin. Cesta trvala od příletu do Antarktidy sedmnáct dní. Cesta k pólu začala pro dvojici dobrodruhů 20. listopadu příletem do chilského Punta Arenas. Na ledový kontinent se Amelia s otcem vypravila letadlem o dva dny později. Po čtyřdenní aklimatizaci vyrazili na lyžích k pólu. Dnes, poslední den cesty, urazili v tvrdých antarktických podmínkách 22 kilometrů.

Amelia studuje střední školu v britském Bathu, ale učebnice si s prý s sebou na cestu nevzala. „Měla jsem dobrou vůli, ale táta to nedovolil, překročili bychom přípustnou váhu nákladu,“ vysvětlila novinářům. Před návratem domů se nejvíc těší na postel, teplou sprchu a oblíbený čokoládový moučník.

U jižního pólu je letos živo, směřuje tam kolem 500 lidí. Většina z nich cestuje ve skupinách a doufá, že na místo dorazí do příštího úterý, kdy se tam bude konat oslava 100. výročí dobytí pólu expedicí Nora Roalda Amundsena.