Noriega se vrací do Panamy - z vězení do vězení

Panama - Z Francie časně ráno odcestoval bývalý panamský diktátor Manuel Noriega zpět do své vlasti. Policejní vozy s černými skly ho převezly na letiště Orly z věznice v Paříži, kde si odpykával sedmiletý trest za praní špinavých peněz. V Panamě čeká Noriegu dvacetileté vězení za vraždu dvou politických odpůrců v 80. letech. Do Francie byl vydán vloni. Předtím strávil 17 let za mřížemi ve Spojených státech za obchody s drogami.

Francouzský soud před několika týdny schválil jeho vydání, o které Panama opakovaně žádala. Noriega podstoupil poslední lékařská vyšetření a byl shledán schopným cesty.  

Sedmasedmdesátiletý Noriega odletí z Paříže v letadle španělské společnosti Iberia, které bude mít mezipřistání v Madridu a přistane v Panamě v 17:30 místního času (23:30 SEČ), potvrdilo panamské ministerstvo zahraničí.

Panamský prezident Ricardo Martinelli v pátek prohlásil, že Noriega půjde „rovnou do vězení“. Není nicméně jisté, jakou dobu stráví v Panamě za mřížemi. Panamské zákony totiž umožňují odsouzeným starším 70 let žádat o odpykání trestu v domácím vězení. To by mohlo vyvolat nevoli u pozůstalých po obětech Noriegova režimu.

Manuel Noriega se vrací do Panamy
Zdroj: ČT24

Už v pátek pochodovala více než stovka bývalých opozičníků a postižených v bankovní čtvrti panamské metropole, která je obvyklým místem manifestací proti diktatuře z 80. let, aby požadovala „spravedlnost“.

Emoce jsou velké a intenzivní

„Ani odpuštění, ani zapomenutí. Přivezou ho sem, ale bude mít luxusní vězení. To, co chceme, je, aby pykal za své zločiny,“ uvedla sedmdesátnice Justina Rodriguezová. „Panama je pokojnou a tolerantní zemí, ale emoce jsou velké a intenzivní, takže bezpečnost vězně je naší prioritou. Bude mít stejné zacházení jako každý jiný vězeň, důstojné, uctivé, ale neústupné,“ ujistil v pátek panamský ministr zahraničí Roberto Henriquez.

Noriega vládl Panamě v 80. letech. Koncem roku 1989 ho svrhla americká vojenská invaze. V USA pak byl odsouzen k dvaceti letům vězení, mimo jiné kvůli obchodování s drogami a praní špinavých peněz.

Po odpykání trestu ho USA loni v dubnu vydaly Francii. Tam byl pro praní špinavých peněz odsouzen k sedmi letům vězení a vysoké pokutě. V nepřítomnosti byl generál Noriega odsouzen také v Panamě, za zmizení politických oponentů v letech 1968 až 1989 ho soud poslal na několik desítek let za mříže.