Obama: Irák bude mít v USA i nadále stálého partnera

Washington - Irácký premiér Núrí Málikí je na návštěvě ve Spojených státech. Pro obě země je příští týden důležitým mezníkem - skončí totiž stahování amerických vojáků z Iráku. Málikího už přijal v Bílém domě prezident Barack Obama. Bavili se o budoucnosti vzájemných vztahů.

Pro Bagdád a Washington začíná nová éra. Už do vánočních svátků budou američtí vojáci z Iráku doma u svých rodin. Po skoro devíti letech války nastává nové, dlouhodobé strategické partnerství dvou suverénních zemí. „Pane premiére, v době, kdy končíme tuto válku a Irák hledí vstříc své budoucnosti, musí irácký lid vědět, že nezůstane osamocen. Ve Spojených státech amerických máte silného a stálého partnera,“ řekl Málikímu Obama.

Núrí Málikí, irácký premiér:

„Každý, kdo sleduje povahu vztahů obou zemí, vám potvrdí, že naše spojenectví neskončí s odjezdem posledního amerického vojáka.“


Kontakty trvají, ale mají své problémy. Irák si bezpečnost zajišťuje sám, je ovšem na Američanech závislý, a to pokud jde o výzbroj a výcvik. Kupuje další letouny F16, obě strany ale nedokázaly dohodnout imunitu pro americké školitele. Další napětí budí těsné vztahy Málikího vlády s Íránem. Neladí ani postoje k Sýrii zmítané boji. 

Video Irácký premiér navštívil USA
video

Irácký premiér navštívil USA

Odpoledne na Arlingtonském vojenském hřbitově ale Obama s Málikím rozdíly odložili. Společně uctili památku skoro čtyř a půl tisíce Američanů, kteří padli v Iráku. Z něj v posledních dnech míří nepřetržité kolony do Kuvajtu. Dny, kdy bylo v Iráku 170 tisíc Američanů, jsou dávno minulostí.

Vojáci museli taky zrušit a odstěhovat 505 základen - od obrovských komplexů po malé servisní stanice v poušti. Masivní stěhování nemá obdobu. V novém roce v Iráku zůstanou jen pouhé  dvě stovky vojáků při americké ambasádě.