Těhotná Panna Marie pobouřila křesťany

Wellington - S ostrými reakcemi se na Novém Zélandu setkal billboard zachycující překvapenou Pannu Marii s pozitivním těhotenským testem. Plakát pro místní nekatolickou církev v největším novozélandském městě Aucklandu navrhla reklamní agentura. Církev svatého Matouše ho představila v úterý a na svém webu zároveň pořádá soutěž o nejlepší popisek. Některé z návrhů však vyvolaly pobouření, napsal dnes na webu britský deník The Daily Telegraph.

A nejlepší popisek je…

„Bezva, doufám, že to je holčička“, „Když řeknu, že jsem panna, máma s tátou mě nezabijou“ nebo „Tak, a teď kam do nemocnice na potrat?“ jsou některé z výroků, které by se podle soutěžících mohly na plakátu připomínajícím renezanční malby s mariánským námětem objevit.

Někteří z přispěvatelů však neskrývají rozhořčení. „Může to být ještě útočnější?“ ptá se jeden z nich. Podle dalšího církev překročila únosnou mez, když z biblické matky Ježíše Krista udělala předmět kampaně.

Duchovní Glynn Cardy:

„I když všechna ta vánoční přetvářka s řetězy, Santou, soby a rolničkami dělá radost, jsou tu také některé skutečnosti. Je to o opravdovém těhotenství, opravdové matce a opravdovém dítěti. Marie byla mladá, chudá a bez manžela, upozorňuje. Určitě nebyla první ani poslední ženou v takové situaci.“


Mluvčí katolické diecéze v Aucklandu s Cardym souhlasila v tom, že Vánoce skutečně jsou oslavou těhotenství a že matky samoživitelky potřebují zvláštní péči, jinak ale podle ní církev svatého Matouše nevzala v potaz popis události Ježíšova narození tak, jak ho uvádí evangelisté. Podle tohoto výkladu Marie není šokovanou matkou samoživitelkou, ale mladou ženou plně věřící v Boha, řekla Lyndsay Freerová.

Kontroverzní zpracování biblické tematiky pro aucklandskou církev svatého Matouše není novinkou. Před dvěma lety musela stáhnout předvánoční billboard s obrázkem podle všeho nahé Marie a Josefa v posteli se sloganem „Chudák Josef. Po Bohu to muselo být těžké“.