Fukušimu ochladili, evakuovaní se možná brzy vrátí domů

Tokio - Jaderné reaktory japonské elektrárny Fukušima, kterou v březnu poničilo zemětřesení a následná vlna tsunami, se podařilo natolik ochladit, že už z nich neuniká významné množství radiace. Likvidace všech následků jaderné havárie nicméně potrvá desítky let, oznámil japonský premiér Jošihiko Noda. Do svých domovů se tak zřejmě brzy bude moci vrátit 80 000 evakuovaných lidí.

Reaktory se podařilo ochladit natolik, že voda používaná k chlazení jaderného paliva už nedosáhne bodu varu, takže se palivo nemůže znovu zahřát na nebezpečnou úroveň. Jde o významný milník v likvidaci jaderné havárie, která byla nejhorším únikem radioaktivity od nehody v Černobylu. Zchlazení reaktorů také bylo jednou z vládních podmínek pro to, aby se mohli domů vrátit obyvatelé evakuované oblasti v okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny. Do svých domovů tak zřejmě brzy bude moct zamířit na 80 000 lidí.

Japonsko hodlá poškozenou elektrárnu zcela rozebrat, což ale podle odborníků potrvá několik desetiletí. Náklady na to se podle Reuters vyšplhají na zhruba 50 miliard dolarů.

Video Reportáž Dany Hashimoto
video

Reportáž Dany Hashimoto

Reportáž Dany Hashimoto

12:00 16.12.

Události, komentáře o Fukušimě