Kamery na Mandelu - agentury prý čekaly na jeho smrt

Johannesburg – Jihoafrický tisk obvinil světové zpravodajské agentury Associated Press a Reuters, že nainstalovaly nejméně tři skryté kamery do domu proti bydlišti Nelsona Mandely v očekávání jeho smrti. Někdejšímu bojovníkovi proti apartheidu je třiadevadesát let.

Téma otevřel jihoafrický list Times of South Africa článkem „Madiba byl špehován“ s použitím Mandelova klanového jména. Deník tvrdí, že Associated Press a Reuters nainstalovaly nejméně tři kamery naproti Mandelově venkovskému domu v Qunu v provincii Východní Kapsko. Další zprávy s odvoláním na policii uvedly, že kamery byly nainstalovány bez vědomí rodiny.

Umístění kamer agenturám údajně odsouhlasila majitelka domu naproti Mandelově usedlosti, odmítla ale sdělit, zda za tuto službu dostala zaplaceno. Narušení bezpečnosti Mandelova domu vyšetřovala speciální policejní jednotka a poslední kamery musely být odstraněny do čtvrtečního rána.

Policie JAR: Agentury porušily zákon

Agentury AP a Reuters podle jihoafrické policie porušily zákon a mohly by kvůli kamerám „rozhodně“ čelit trestnímu stíhání. „Všechny domy bývalých prezidentů byly vyhlášeny národními místy klíčového významu,“ řekl policejní mluvčí Vish Naidoo. „Nikdo nesmí filmovat nebo fotit místa národního klíčového významu. Vyšetřujeme to a předáme důkazy úřadu národního žalobce,“ dodal.

„Nešlo o sledovací kamery,“ hájí se mluvčí AP Paul Colford. „Stejně jako další média i AP má přípravy na případnou smrt pana Mandely. Ty kamery AP nebyly zapnuté a byly by použity jen v případě velké mediální události týkající se bývalého prezidenta,“ dodal. „Měli jsme obdobné přípravy u Vatikánu před smrtí papeže Jana Pavla II.“

Hyenismus, nebo pragmatické přípravy na nevyhnutelné?

Podle deníku The Guardian celý případ jen dokazuje kulturní střet mezi silně zakořeněnými představami o slušném chování, které se váže ke smrti člověka, a tím, co se může zdát jako chladný pragmatismus soupeřících médií připravujících se na nevyhnutelné.

„Novinář ve mně mi říká, že je rozumné se připravit, zatímco občan ve mně se zoufale brání představě ztráty tohoto muže,“ okomentoval celou situaci Ferial Haffajee, redaktor jihoafrického listu City Press. „Morální zásady v jihoafrické kultuře říkají: o něčí smrti se předem nemluví, nepřipravujeme se na ni a rozhodně se na ni nepřichystáme se spoustou kamer,“ dodal.

Člen Afrického národního kongresu Donald Mothoa:

„Kulturně je to špatně. Tohle my neděláme. Počkáme, až někdo umře, a pak začneme s přípravami. Vy ho tlačíte do hrobu.“


Mandela se už dávno stáhl z politiky a naposledy se objevil na veřejnosti před téměř 18 měsíci. Až přijde jeho poslední den, bude jeho smrt pro Jižní Afriku velkým šokem, protože v zemi je uctíván jako papež, panovník i politik dohromady.

Je však veřejným tajemstvím, že mnoho novinářů sbírá materiál, píše si podklady a zajišťuje logistiku pro den, kdy vyrukují s titulkem, který se nyní neodvažují ani vyslovit. Velké mediální skupiny podle Guardianu strávily celé roky – a utratily nemalé jmění – při přípravě studií, zajišťování pokojů v hotelích a přeplácením majitelů vrtulníků v širokém okolí, aby si zajistily, že nikdo jiný nebude moct pořídit letecké záběry z místa Mandelova skonu.

/*json*/{"map":{"lat":-28.844673680772,"lng":23.73046875,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-31.787135211684,"lng":28.623847961426,"type":"1","description":"Qunu, venkovsk\u00e9 s\u00eddlo Nelsona Mandely"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/